1. Ulusal endüstriyel gıda tasarım yarışması 1

İSTANBUL HUBUBAT BAKLİYAT YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
1. ULUSAL ENDÜSTRİYEL GIDA TASARIM YARIŞMASI

İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, değişen teknolojiye ve tüketici eğilimine ayak uyduran, çevre dostu, özgün, fonksiyonel özelliklere sahip endüstriyel gıdaların tasarlanması ve bu alanlardaki genç tasarımcıların ülkemize kazandırılması amacıyla 1. Ulusal Endüstriyel Gıda Tasarım Yarışması’nı düzenlemektedir.
Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, günümüzün ve geleceğin tasarımcılarını, sektörün imkân ve sıkıntılarını avantaj haline dönüştürecek ve gıda ihracatında rekabet sağlayıcı çözümler üretecek projeleri tasarlamaya davet etmektedir.
YARIŞMANIN AMAÇLARI VE KONUSU
Endüstriyel Gıda Tasarım Yarışması’nın temel amaçları arasında,

  • Endüstriyel gıda ürünleri ihracatında rekabet sağlayıcı çözümler üretmek ve sektörün rekabet gücünü artırmak,
  • Sektörün gelişimine katkıda bulunmak,
  • Üretimde katma değeri arttırmak,
  • Sektörün imkan ve sorunlarını avantaj haline dönüştürecek çözümler üretmek,
  • Tasarımın sektör için önemini vurgulamak ve tasarım fikrini teşvik etmek,
  • Endüstriyel tasarım etkinliklerini yaygınlaştırmak ve özendirmek,
  • İhracat potansiyeline sahip tasarımlarının ortaya çıkarılmasında aracı olmak,
  • Türkiye’de gıda firmaları ile sektöre ilgi duyan genç dinamik tasarımcı adayları sektör bünyesinde buluşturarak üniversite-sanayi işbirliğini sağlamak,
  • Geleceğin endüstriyel gıda pazarında söz sahibi olabilecek ürünlerin geliştirilmesine öncü olmak

başta yer almaktadır.
Geleneksel Türk Tatlıları ana temasındaki lokum, helva, mesir macunu ve bunun gibi çikolata, şekerleme, kek, tatlı bisküvi gibi her türlü şekerli mamullerden, endüstriyel yöntemlerle seri olarak üretilebilen gıdalar bu yarışmanın konusunu oluşturan gıda ürünleridir. Pastane gibi butik üretim koşullarına yönelik olarak tasarlanmış ürünler kapsam dışıdır. Katılımcılardan piyasada var olmayan yenilikçi gıda ürünleri önerileri yanı sıra, içerik, tat önerileri, yeni şekil ve formlar yeme deneyimi senaryoları beklenmektedir. Hatta tasarlanan gıda ürününün ayrılmaz bir parçası ise ambalaj tasarımları da değerlendirilebilecektir.
Ürünlerin tasarımı estetik kaygılar kadar; fonksiyonel zenginlik, yeni bir gıda kategorisi yaratma, kullanılabilirlik, seri üretime, ambalajlanmaya, depolamaya ve nakliyeye uygunluk, maliyet, yenilik, katma değer yaratma ve ihracata yönelik rekabet gücü oluşturma ölçütleri doğrultusunda değerlendirilecektir. Ayrıca, tasarlanan ürünlerin içeriğinde malzeme olarak ülkemizde üretilen hammaddelerin kullanılması oranı da değerlendirmede göz önüne alınacak kriterler arasındadır.
PROJE SON TESLİM TARİHİ 6 AĞUSTOS 2014

Leave a Comment