DÜNYA Kitap Dergisi tarafından, 1993’ten bu yana verilen DÜNYA Kitap Ödülleri’nden “Yılın Telif Kitabı Ödülü” için 2016’da “Ayın Telif Kitabı” olarak belirlenen 14 kitap arasından seçim yapıldı.

Başar Başarır, Doğan Hızlan, Faruk Şüyün, İlknur Özdemir, Selim İleri, Yekta Kopan ve Dünya Temsilcisi’nden oluşan seçici kurul tarafından “Yılın Telif Kitabı” ödülüne Murat Meriç’in 100 Şarkıda Memleket Tarihi isimli kitabı layık görüldü. Meriç, ödülünü düzenlenen bir törenle Doğan Hızlan’ın elinden aldı.

Ağaçkakan Yayınları’nın Hazır Bilgi Serisi’nden çıkan 100 Şarkıda Memleket Tarihi sıra dışı bir sivil tarih çalışması. Kitap Türkiye tarihine şarkılarla ışık tutuyor.

Murat Meriç kitaptan şöyle bahsediyor: “Bize öğretilen “tarih”, tanıklıklarda rastladığımız gibi değil. Tarihi şarkılarla bütünlemek, geçmişin izlerini şarkılarda sürmek, heyecanlı. Elinizde tuttuğunuz kitapta, bu heyecanı sizlerle paylaşıyorum.”

100 Şarkıda Memleket Tarihi’nin bir başka özelliği de okuyucuya hem görsel hem işitsel bir deneyim yaşatması. Kitaba eklenen kare kodlar sayesinde okuyucu, bir şarkının hikayesini okurken aynı anda internete bağlanarak şarkıyı ücretsiz olarak dinleme imkanına sahip oluyor.

Büyük ilgiyle karşılanan 100 Şarkıda Memleket Tarihi kısa sürede 2. baskısını yaptı.

Kitap hakkında söylenenler:

“Benzersiz bir sivil tarih örneği.” YEKTA KOPAN

“Bu kitapta ülke tarihini şarkılardan okuyoruz.” ESRA ÜLKAR, hürriyet.com.tr

“Kitapta o kadar çok ilginç şey var ki, her satırla öğreniyor, hatırlıyor, şaşırıyorsunuz.” NİLAY ÖRNEK