11.Uluslararası Don Quichotte Karikatür Yarışması sonuçlandı 1

İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği ile Don Quichotte E-Mizah Dergisi tarafından dünya genelinde kanayan bir yara olan çocuk gelinler konusunda farkındalık yaratmak üzere düzenlenen 11.Uluslararası Don Quichotte Karikatür Yarışması sonuçlandı. “Çocuk Gelin Yoktur/Çocuk Tecavüzü Vardır” ana temalı Yarışmaya, 62 ülkeden 419 karikatürist 832 eser ile katıldı. Yarışmanın Ödül Töreni ve Açılış Sergisi 31 Mayıs’ta, İstanbul Valikonağı’nda MAJİ Gallery & Decorist’te yapılacak. Sergi 1-15 Haziran arası MAJİ Luxury Event Kültür Sanat Merkezi’nde gezilebilecek.
Gelişmekte olan ülkelerin birçoğunda, kız çocukları daha ergenliğe girmeden evlenmek zorunda bırakılıyor. Dünya üzerinde 18 yaş altı her 5 kızdan 1’inin genç yaşta evlendiriliyor, bu evlilikler sırasında başlık parası alınıyor ve bu çocukların kocaları tarafından şiddet görüyor. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi zoraki çocuk evliliklerini yasaklıyor ancak, bildirgede, çocuğun evlenmeye razı olabileceği yaş açıkça belirtilmemiş durumda. Bildirgedeki bu açık, caydırıcı olmaktan öte neredeyse teşvik edici bir nitelik taşıyor. Sonuç: Dünya genelinde, günde yaklaşık 39 bin kız çocuğu erken yaşta gelin oluyor!…
İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği Başkanı Gaye Donay ve Don Quichotte E-Mizah Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Karayel, yarışma düzenlemekteki amaçlarının dünya genelinde büyük bir sorun olan çocuk gelinler konusunda farkındalığın arttırılması ve toplumun kendini sorgulamasını sağlamak olduğunu ve mücadelenin ancak kitlesel şekilde etkili olacağını söylüyor.
Yarışmada birincilik Ödülü Meksika’lı sanatçı Angel Boligan’ın oldu, ikincilik ödülü Endonezyalı sanatçı Jitet Kostana ve Yunanlı sanatçı Konstantinos Tsanakas arasında paylaştırıldı. Üçüncülük Ödülü’nüğ ise İspanya’dan Anne Derenne aldı. Türkiye’den Hilal Özcan da “G&Partner Ajansı” Özel Ödülü’ne layık bulundu.

Leave a Comment