13. Buluş Şenliği’nin Yıldız İcatları Belirlendi 1

İstanbul Bilgi Üniversitesi, NASA Jet Propulsion Laboratory’nin Kaliforniya’da hayata geçirdiği “Invention Challange” yarışmasının İstanbul ayağı olan, Buluş Şenliği’nin 13’üncüsüne ev sahipliği yaptı. 3 Aralık Cumartesi günü santralistanbul Kampüsü’nde “Bir Damla Ziyan Etme” temasıyla düzenlenen şenlikte toplam 13 ortaokul ve lise ile 4 hobici yarıştı.
Genç mucitlerin, merak ederek, araştırarak, deneyerek hem şenlik ortamında bilimin eğlenceli yönünü keşfetmeleri hem de problem çözme becerilerinin geliştirilmesini amaçlayan etkinlikte, okullar tek tek icatlarını sergiledi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen mucitler, bir plastik bardaktaki suyu ve suyun içindeki plastik balığı, bir damla bile su ziyan etmeden, iki metre uzaklıktaki su tankına en kısa sürede taşımak için kıyasıya yarıştı.
Birinciliği Ankara ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi’nin aldığı yarışmada, İzmir Özel TAKEV Anadolu Lisesi öğrencilerinin projesi “en artistik proje”, İzmir Özel TAKEV Fen Lisesi öğrencilerinin projesi ise “en ağır proje” seçildi.
İlk üç dereceyi kazanan katılımcılara kupa; hakem heyetinin verdiği puanlarla “en sıra dışı”, “en artistik”, “en yaratıcı”, “en hafif” ve “en ağır” seçilen tasarımlara ise birer plaket verildi. Tüm katılımcılara ve ekip üyelerine katılım sertifikası hediye edildi.

Leave a Comment