14. Caz Afişi Yarışması sonuçlandı 1

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) açtığı 14. Caz Afişi Yarışması sonuçlandı. Yarışmaya Ankara’dan katılan grafik sanatçısı Onur Kula’nın çalışması 3 – 19 Mart 2016 tarihleri arasında düzenlenecek 23. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin afişi olarak seçildi. Bu yıl ilk kez yarışmaya üstün yetenekli çocuklara yönelik eğitim veren Ankara Ümitköy Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Merkezi’nin dört öğrencisi sekiz afişle katıldı. Seçici Kurul, Selen Ceyda Kurt (13), Efe Sarp Ünlü (13), Eren Gökdeniz (13) ve Teoman Gülden’e(14)ait sekiz afişin sergilenmesine karar verdi.

14. Caz Afişi yarışmasına Türkiye’nin hemen her yerinden 170 afiş katıldı. 5 afiş şartnameye uymadığı gerekçesi ile diskalifiye edildi. Prof. Dr. Hakan Ertep, Cihangir Elmaskaya, Maksude Kılıç, Kutsal Lenger, Hüseyin Ekinciler, Okan Özgen ve Ayşe Tatari’den oluşan seçici kurul Onur Kula’nın OKCK12 rumuzlu çalışmasını 23. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin Afişi olarak seçti. Seçici Kurul, özel sergileme alan 8 afişin yanı sıra 35 afişi de sergilenmeye değer buldu. Halen İKSEV Web sitesi ve Facebook sayfasında yer alan bu afişler arasından 80M79H rumuzlu afiş esinlenme sınırlarını aştığı gerekçesi ile seçici kurul tarafından diskalifiye edildi. Aynı katılımcının 16M26H rumuzlu çalışması da şartname gereği sergilemeden çıkarıldı.
Sergileme kazanan afişler 3-19 Mart 2016 tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde caz severlerin izlenimine sunulacak. Birincilik ödülü ve sergilenmeye değer bulunan afişlerin katılım belgeleri ise 23. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin açılışında yapılacak ödül töreniyle sahiplerine sunulacak.
Onur Kula Kimdir?
1983 Eskişehir doğumlu olan Onur Kula, ilk ve orta öğrenimini Eskişehir’de, yükseköğrenimini ise Kocaeli’nde yaptı. Bir süre Eskişehir ve Bursa’da çalıştıktan sonra Ankara’ya yerleşti. Halen bir kamu kuruluşunda tasarımcı olarak çalışan Kula, bir bisiklet tutkunu olmasının yanı sıra dağ sporları yapıyor ve fotoğraf çekiyor.