14. Kadir Has Ödülleri Sahiplerini Buldu 1

14. Kadir Has “Üstün Başarı Ödülü”, Osmanlı sosyal ve ekonomik tarihi çalışmalarında yeni bulgular ortaya koyması ve her iki alanda yürüttüğü karşılaştırmalı çalışmalarla ekol oluşturması nedeniyle Prof. Dr. Şevket Pamuk’a; “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü” ise Osmanlı tarih yazınına getirdiği çığır açıcı katkılar nedeniyle Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan’a verildi.
Kadir Has Üniversitesi tarafından, üniversitenin kurucusu hayırsever işadamı merhum Kadir Has’ın ismini yaşatmak amacıyla her yıl verilen Kadir Has Ödülleri, 22 Mart 2018 Perşembe günü, üniversitenin Kadir Has Kampüsü’nde (Cibali) gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Kadir Has Ödülleri’nin bu yılki konusu “Osmanlı’yı Anlamak / Araştırmak: Sosyal ve Ekonomik Tarih Çalışmaları” olarak belirlenmişti.
Osmanlı sosyal ve ekonomik tarihi çalışmalarında yeni bulgular ortaya koyması; her iki alanın verilerini analitik yaklaşımla ele alan çığır açıcı ve öncü çalışmalarıyla uluslararası alanda kabul görmesi; makro kriterlerden yola çıkarak ortaya koyduğu dünya ölçeğindeki karşılaştırmalı çalışmaları ile ekol oluşturması ve aldığı saygın görevler, ödüllerle Türkiye’nin uluslararası alandaki tanınırlığına yaptığı katkılar göz önünde bulundurularak, Değerlendirme Kurulu tarafından “Üstün Başarı Ödülü”ne layık görülen isim Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Pamuk oldu.
Değerlendirme Kurulu, “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü”nün ise oybirliğiyle 29 Mayıs Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan’a verilmesini kararlaştırdı. Kurul bu kararı, Doç. Dr. Gürkan’ın arşiv belgelerini kullanarak ufuk açıcı ve derinlikli çözümlemeler getiren çalışmaları, Osmanlı sosyal tarihini Avrupa ve Akdeniz tarihi çerçevelerinde incelemeyi mümkün kılan yaklaşımı; Yeniçağ Akdenizi’nde Osmanlı, Venedik ve İspanya coğrafyalarını sosyo-ekonomik temalar üzerinden karşılaştırmalı şekilde inceleyerek Osmanlı tarih yazınına getirdiği çığır açıcı katkıları nedeniyle aldı.
“Kadir Has hayattayken, bilime ve bilim insanlarına verdiği önemi, bizzat başlattığı bu ödülleri gelenekselleştirerek göstermişti”
Üniversitenin kurucusu merhum Kadir Has için saygı duruşuyla başlayan törenin ilk konuşmasını yapan Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has, “Kadir Has Ödülleri 2003 yılından beri veriliyor. Kurucumuz merhum Kadir Has hayattayken, bilime ve bilim insanlarına verdiği önemi, bizzat başlattığı bu ödülleri gelenekselleştirerek göstermişti. Kadir Has Ödülleri topluma katkı sunan sayısız eğitim, kültür, sağlık ve spor projesini hayata geçiren kurucumuzun bu duyarlılığını yansıtan seçkin bilim ödülleri olarak 14 yıldır verilmeye devam ediyor. Kadir Has Üniversitesi, temel mesleki eğitim yapan bir kurum olmaktan öte, dünya vatandaşı yetiştiren, çağın gerektirdiği nitelikli eğitime, sosyal becerilere, kültürel altyapıya, sanatsal ve yaratıcı düşünceye sahip açık fikirli ve vizyonlu profesyonelleri ve bilim insanlarını yaşama kazandıran bir ilim ve eğitim yuvası olmuştur. Bu anlayış, Kadir Has Ödülleri’nin özünde de yer almaktadır; zira bilim insanlarımız insanlığa ve dünyaya hizmet etmektedirler. İnsanlık onların çalışmaları ve öngörüleri sayesinde kalkınmakta, ilerlemekte; farklı milletler, dinler ve ırklar arasında paylaşım artmakta; medeniyetlerin önü açılıp, sınırlar anlamsızlaşmaktadır. Kadir Has Ödülleri, bu kişileri kutlamayı, teşvik etmeyi, örnek göstermeyi amaçlayan prestijli ödüllerdir. Kadir Has Ödülleri bu yıl, sosyal ve ekonomik tarih çalışmaları alanında; ‘Osmanlı’yı anlamak/araştırmak’ konusunda verilmiştir. 14’üncü Kadir Has “Üstün Başarı Ödülü”, bu alanda yaptığı uluslararası düzeydeki büyük katkılar göz önünde tutularak Boğaziçi Üniversitesi’nden Sayın Prof. Dr. Şevket Pamuk’a verilmiştir. Kendisini gönülden tebrik ediyorum. 14’üncü Kadir Has Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü’nün sahibi de Değerlendirme Kurulu’nun oylarıyla, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nden Sayın Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan’a verilmiştir. Kendisini tebrik ediyorum. Bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.
Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has ise, “Bireyler geride bıraktıkları büyük eserlerle isimlerini ölümsüzleştirebilirler. Bu eserler ayakta kaldıkları sürece sahiplerini yaşatırlar. Kadir Has Üniversitesi de, Türkiye’nin en çok tanınan bilinen ve sevilen hayırseveri merhum Kadir Has’ın yarattığı ve 11 yıl önce aramızdan ayrılırken ardında bıraktığı en özel eseri olmuştur. Kadir Has Üniversitesi aradan geçen zaman içinde gelişti, büyüdü. Kurucusunun hayallerinde şekillenen mükemmel tablonun ortasında parlayan gerçek bir pırlantaya dönüştü. Gururla ifade etmeliyim ki Kadir Has Üniversitesi bilim insanlarının bir arada huzurlu ve barış içinde çalışabildikleri, özgürce düşünerek üretebildikleri bir yuvadır. Kadir Has Üniversitesi’nin yanında güçlü bir Vakıf var. Sadece eğitim çalışmalarına odaklanmış Kadir Has Vakfı kar amacı gütmeyen, tüm gelirlerini eğitim faaliyetlerine aktarmayı hedefleyen Üniversitemiz ile 21 yıldır büyük bir eşgüdüm içinde çalışmaya devam ediyor. Şüphesiz ki, gelecekte de bu şekilde devam edecek. Tüm bunlar Kadir Has Bilim Ödülü’nün temelinde yatan felsefenin parçalarıdır. 14 yıldır pek çok farklı alan ve konuda bilimsel çalışmalarıyla öne çıkan bilim insanlarına verilen Kadir Has Ödülleri, bu yıl Osmanlıyı Anlamak / Araştırmak: Sosyal ve Ekonomik Tarih Çalışmaları alanında verildi. Ödülü kazanan bilim insanlarını can-ı gönülden kutluyorum” şeklinde konuştu.
Kadir Has Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz, “Bugün iç içe geçmiş çok özel duyguları yaşıyorum. Hüzünlüyüm; çünkü Kadir Has Beyefendiyi vefatının 11’inci yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz. Övünçlüyüm; çünkü Kadir Has Üniversitesi’nin Rektörü olarak ilk konuşmamı böylesine önemli bir şahsiyet için yapıyorum. Sevgili Kadir Has, rahat uyuyun. Bugün Prof. Dr. Mustafa Aydın’dan teslim alacağımız bayrak ile bizlere yazdığınız mektupta tanımladığınız mükemmeli bulabilmek için girdiğimiz bu yolda koşarak ilerleyeceğiz. Sevgili Mustafa Hocamıza üniversitemize yaptığı paha biçilmez hizmetleri için yürekten teşekkür ederim. Kadir Has Üstün Başarı ve Gelecek Vadeden Bilim İnsanı ödüllerini alan kıymetli bilim insanlarını kutluyorum. Konuşmamı sevgili Kadir Has Beyefendiden bir alıntı ile bitirmek istiyorum: Allah, üniversitenin kuruluşu münasebeti ile yaşadığım mutluluğu, tüm varlık sahiplerine nasip etsin” dedi.

Leave a Comment