20. Ytong Mimari Fikir Yarışması Sonuçlandı 1

Türk Ytong tarafından 20’ncisi düzenlenen Mimari Fikir Yarışması sonuçlandı. Konusu “Plan B: Akıntıya Karşı Bir Mimarlık Okulu” olarak belirlenen ve mimarlık eğitimine odaklanan yarışmada 3 proje ödüle layık görüldü.
Yenilikçi ürünleriyle modern yapılaşmaya yön veren Türk Ytong, mimarlık ortamını ve yaratıcı çalışmaları desteklemeye devam ediyor. Sektördeki köklü duruşu, bilgiye ve yeniliğe açık, farklılıkları önemseyen projeleri ile örnek olan Türk Ytong’un düzenlediği Ytong Mimari Fikir Yarışması’nda kazananlar belli oldu.
Mimarlık eğitimine eleştirel bakış
20’ncisi düzenlenen Ytong Mimari Fikir Yarışması bu yıl mimarlık eğitimine odaklanarak, eğitim ortamına eleştirel bir mesafe ile yeniden bakmayı ve sınırlarını tartışmayı önerdi. Katılımcılardan alternatif bir mimarlık eğitimi ve onun mekânsal altyapısını önermeleri beklendi. 209 fikir projesinin değerlendirildiği yarışmada, 3 proje eşdeğer ödüle değer görüldü. Yarışmada kazanan ekipler ödül olarak, jüri üyeleri ile birlikte Almanya’ya seyahat ederek 100. yılı kutlanan Bauhaus akımının izlerini sürecek.
Kazananlar Bauhaus yolcusu
Uygur Mimarlık Kurucu Ortağı Mimar Semra Uygur, Melike Altınışık Architects (MAA) Kurucusu Y. Mimar Melike Altınışık, ODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, Yalın Mimarlık Kurucu Ortağı Mimar Ömer Selçuk Baz ve NSMH Kurucusu Mimar Nevzat Sayın’dan oluşan jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda, dünyanın önde gelen mimarlık mekanlarından biri olan Almanya Bauhaus Gezisi ile gezisiyle ödüllendirilen ekipler ve projeleri ise şöyle:
76 Sıra No’lu Proje – FLANEUR
Nusret İrfan Uşun, Mimar – Dokuz Eylül Üniversitesi
Muhammed Harun Beyhan, Mimar – Dokuz Eylül Üniversitesi
Mehmet Akif Mayuk, Mimar – Dokuz Eylül Üniversitesi
235 Sıra No’lu Proje – MİM-AHİ DEĞİRMENİ
Mustafa Necati Erdemir, Mimarlık Bölümü Öğrencisi- İstanbul Teknik Üniversitesi
Muhammed Alp Gürbüz, Mimar- İstanbul Teknik Üniversitesi
Hayreddin Haldun Bozkurt, Mimarlık Bölümü Öğrencisi- Doğuş Üniversitesi
320 Sıra No’lu Proje – SHIP OF ARCHITECTURE
Mustafa Emre Uzun, Mimarlık Bölümü Öğrencisi – Pamukkale Üniversitesi
Muharrem Alper, Mimarlık Bölümü Öğrencisi – Pamukkale Üniversitesi
Efecan Zeybek, Mimarlık Bölümü Öğrencisi – Pamukkale Üniversitesi
Ödül kazanan fikir projeleri www.ytongakademi.com adresinden görülebilir.