2017 Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri proje dalında verilecek 1

Kepez Belediyesi adına Mimarlar Odası Antalya Şubesi koordinasyonunda Y. Mimar Turgut Cansever’in anısına, ülkemizdeki mimarlık ve yapı sektöründeki faaliyetlerin tanıtılması, özendirilmesi, ödüllendirilmesi, mimarlığın ve uyumlu kentleşmeye katkısının kamuoyunun gündeminde bulundurulması, mimarlık ürünlerinin belgelendirilmesi, kullanıcıların ve yüklenicilerin bilinçlendirilmesi, güzel sanatların teşvik edilmesi amacıyla, Ulusal Mimar Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri verilir.
KAPSAM
Her yıl Şubat ayı içinde, bir yıl proje bir yıl yapı dalında olmak üzere “Turgut Cansever Mimarlık Sergisi” düzenlenir ve Turgut CANSEVER’in ölüm günü olan 22 Şubat günü “Mimar Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri” verilir.
2017 yılında mimari proje dalında ödüller verilecektir.
Uygulamaya geçilmemiş, inşaat halindeki veya gerçekleşmek amacıyla tasarlanmış projelerin mimar(lar)ına verilir. Bu dalda ödüllendirilmek için sergiye katılmak esastır. Seçici Kurul sergiye katılan projeler içinde 2 tanesine başarı ödülü ve 1 tanesine Turgut CANSEVER Büyük Ödülü verir. Verilen ödüllerin 1 adedi önceden belirlenen bir konu üzerine verilebilir. Bu dalda 3 ödül vermek zorunludur.
Dönüşümlü olarak yapı ve proje dallarında verilecek olan Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri 2017 yılında proje dalında verilecektir. 2017 yılı proje konusu “Kamu Yapıları ve Kamusal Alanlar” olarak belirlenmiştir. 3 ödülden en az bir tanesi “Kamu Yapıları ve Kamusal Alan” projelerine yönelik olarak değerlendirilecektir. Ancak ödüle henüz inşaatı tamamlanmamış ya da uygulanmak üzere tasarlanıp çeşitli nedenlerle gerçekleşmemiş farklı ölçek ve konulardaki projelerle de başvurulabilir. Proje değerlendirmelerinde özgünlük, bağlam ve ölçek duyarlılığı, çevresel ve kültürel sürdürülebilirlik, malzeme ve detay incelmişliği, araştırmaya dayalı proje geliştirme gibi kriterler esas alınacaktır.
ÖDÜLLER
Büyük Ödül 20.000 TL
2 adet Başarı Ödülü 10.000’er TL.’dir.
ADAY GÖSTERME VEYA KATILMA YÖNTEMİ
Mimarlar kendilerini aday gösterebilecekleri gibi başka mimar ve projeleri de gerekçelerini açıklayarak ve aday gösterme formunu doldurarak aday gösterebilir, Mimar Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri Komitesi Sekreterya’sına başvurabilirler.
TAKVİM
Son Katılım Tarihi: 23 Ocak 2017
Panolar, CD/DVD ve rapor, tek ambalaj içerisinde 23 Ocak 2017 günü, saat 17:30’a kadar imza karşılığı elden veya 23 Ocak 2017 günü saat 17:30’dan sonra teslim edilmemek üzere kargo ile Mimarlar Odası Antalya Şubesi’ne gönderilecektir. Kargo makbuzu 0 242 237 58 20 nolu faxa veya [email protected] mail adresine 23 Ocak 2017 günü saat 17:30’a kadar ulaştırılacaktır. Kargo ile gelen projelerden; 26 Ocak 2017 günü saat 17:30’dan sonra gelen projeler değerlendirmeye alınmayacaktır.
Jüri Toplantısı: 3 Şubat 2017
Ödül Töreni ve Sergi Açılışı: 22 Şubat 2017
JÜRİ
Asıl Seçici Kurul
Prof.Dr. Celal Abdi Güzer, Mimar
Nevzat Sayın, Mimar
Tülin Hadi, Mimar
Han Tümertekin, Mimar
Ömer Selçuk Baz, Mimar
Yedek Seçici Kurul
Prof.Dr. Elvan Altan, Mimar
Lütfiye Serap Yılmaz,Mimar
Komite
Cem Alcan, Mimar
Gizem Ezgi Özer, Mimar
Raportörler
Cem Alcan, Mimar
Gizem Ezgi Özer, Mimar
BİLGİ VE İLETİŞİM
Mimarlar Odası Antalya Şubesi – Cem ALCAN, Mimar
Meltem Mah. 3808 Sokak No: 16 Antalya
Tel: 0 242 237 86 92 – Fax: 0 242 237 58 20
Web: www.antmimod.org.tr – Mail: [email protected]

Leave a Comment