“The Arc Bicycle” adı verilen proje için Delft Teknoloji Üniversitesi öğrencileri ve stüdyo MX3D’nin üç boyutlu baskı yöntemiyle yaptıkları çerçeve ile bisiklet iskeleti tasarlandı. Stüdyo, Amsterdam’da bir kanal üzerine köprü oluşturmak için de aynı tekniği kullanmayı planlıyor.

Üç aylık projenin bir parçası olan bisiklet kemeri robotlar tarafından lehimlenmiş metal bir kafesten oluşuyor. MX3D’nin altı akslı robot kolları metal ve reçinelerin taşıyıcı yapılara gerek kalmadan havada, herhangi bir yönde basılmasına izin veriyor.

Deft öğrencilerinden Harry Anderson, 3D baskı teknolojisinin son on yılda popülaritesinin patladığını ancak bu teknolojide büyük ölçekli objeler oluşturmak için hala önemli kısıtlamaların olduğunu belirtirken, 3 boyutlu baskılama yönteminin neredeyse tamamı özgür formlara sahip büyük ölçekli metal nesneler üretmeyi mümkün kıldığını da sözlerine ekliyor.

Standart bir çelik bisikletle aynı ağırlıkta olan ürün taşlı sokaklarda dahi zorlu kullanıma dayanım sağlıyor.

Ekip üyelerinden Stef de Groot, bisikletin tasarımında insanların hergün kullanabileceği fonksiyonel bir ürün olmasına dikkat edildiğini belirtti.

“The Arc Bicycle” MX3D’nin inşa etmeyi planladığı 3D baskılı çelik köprü teknolojisini göstermek için kullanıldı.

Tek parça 8 metrelik köprünün baskısı yerleştirilmesinin 2017 yılında gerçekleşmesinin hedeflendiği plan için araştırma ve geliştirmeye kurucuları olan tasarımcı Joris Laarman ve Tim Geurtjens tarafından başlandı.

Yakında Hollanda’da insanların, dünyanın ilk 3D baskılı çelik bisikletiyle yine dünyanın ilk 3D baskılı çelik köprüsünden geçiş yapmaları planlanıyor.