45. Uluslararası Gençler İçin Mektup Yazma Yarışması başlıyor 1

Dünya Posta Birliği (UPU) tarafından düzenlenen 45. Uluslararası Gençler İçin Mektup Yazma Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek öğrenci ve mektubu belirlendi.
Türkiye’nin 1983 yılından bu yana katıldığı ve bu yılki konusu ’45 Yaşındaki Kendine Bir Mektup Yaz’ olan yarışmada Balıkesir Susurluk Mehmetçik Ortaokulu öğrencisi Elif Ersöz’ün mektubu diğer ülke mektuplarıyla mücadele edecek.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile PTT işbirliği ile Türkiye genelinde düzenlenen temsil edecek mektubu belirleyen yarışmasının 2016 seçmelerinde üç öğrenci finale kaldı. Yarışma için UPU’ya gönderilecek mektup; Ankara Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve PTT yetkililerinden oluşan bir komisyon tarafından belirlendi.
Buna göre; 45. Uluslararası Gençler İçin Mektup Yazma Yarışması 2016 Türkiye Finali değerlendirmesi sonunda Balıkesir Susurluk Mehmetçik Ortaokulu öğrencisi Elif Ersöz’ün mektubu ülkemizi temsilen Dünya Posta Birliği’ne gönderilecek. Sakarya Akyazı ilçesi Konuralp Anadolu Lisesi öğrencisi Öznur Kurt ikinci, İstanbul Üsküdar ilçesi Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Zeynep Adak’ın mektubu da üçüncü oldu.
Söz konusu yarışma; Dünya Posta Birliği tarafından ‘Söz uçak yazı kalır’ gerçeğinden hareketle mektubun öneminin hala devam ettiği gerçeğini vurgulamak amacıyla 1972 yılından buyana her yıl gerçekleştiriliyor