4K, MoIP ve HDR, IBC'de Panasonic’in gündeminde 1

Panasonic 4K kamera serisini, iki uygun maliyetli, yüksek güçte zooma sahip entegre lens kamerayla genişletti. Premium AG-UX180 modeli, 1 tipi MOS sensör, optik 20x zoom, UHD 60p kayıt kapasitesi ve sektörün en geniş açısı olan 24 mm ile donatıldı. Standart AG-UX90; 1 tipi MOS sensör, optik 15x zoom, UHD 30p kayıt kapasitesi ve sektörün en geniş açısı olan 24,5 mm’ye sahip. Bu iki kameranın satışa Kasım (AG-UX90) ve Aralık 2016’da (AG-UX180) çıkması planlanıyor ve çalışan modelleri ilk olarak Panasonic standında gösterimde.
VariCam Pure sistemi, şirketin profesyonel sinematografi ürünleri ailesine katılan son üye oldu ve var olan VariCam 35 kamera başlığı ile 4K sıkıştırılmamış RAW yakalamayı sağlayan, film ve dizi çekimleri için ideal yeni Codex V-RAW 2.0 kaydedici ile birleşti.

Yeni donanımın yanı sıra Panasonic, VariCam LT için yeni bir aygıt yazılımı güncellemesini duyurdu. Bu güncelleme, RAW sinyalinin iki 3G-SDI terminali aracılığıyla harici RAW kaydediciye 4K veya UHD 60p olarak alınması özelliğini de beraberinde getiriyor. RAW kaydı, Convergent Design Inc. ve Atomos Inc. Shogun Inferno’nun Odyssey 7Q ve 7Q+ ürünü ile uyumlu olacak. Kaydedilen CinemaDNG dosyası; DaVinci Resolve 12.5.1, Drastic Media Reactor 5.04 ile en önemli NLE’lerin sonraki sürümleri ve düzenleme sistemleriyle uyumlu.
Panasonic Profesyonel Video Sistemleri İşletme Birimi EMEA Müdürü Andre Meterian şu açıklamalarda bulundu: “VariCam, en iyi görüntü kalitesini arayanların tercih ettiği 4K üretim kamerası oldu. Sıkıştırılmamış RAW kaydına yönelik bu aygıt yazılım sürümü artık sınırlarını aşıyor.” Sanal gerçeklik görüntüleme için tasarlanmış olan 4K 360 derece gerçek zamanlı kamera prototipi de IBC 2016’da sergilendi. Tek bir 4K eş köşeli dikdörtgen görüntü elde etmek için senkronize edilmiş, dört kameraya sahip kamera sistemi, kamera başlığına ve bağlantı kablolarıyla birlikte bir baz ünitesine sahip. Bu, stadyum veya konser gibi birçok uygulama için izleyicilere aksiyonun ortasındaymış hissi vererek gerçek zamanlı tutturma ve görüntülerin 360 derece dağıtımını sağlıyor.

Panasonic ayrıca spor, uzak stüdyo, canlı konser ve havadan çekimler için tasarlanmış ve B4 ile donatılmış 4K kutu kamera olan çok yönlü AK-UB300 kamerasının piyasaya çıkış detaylarını duyurdu. 4K çıkışını (3G x 4) ve HD-SDI çıkışını eş zamanlı sağlayan bu kamera Kasım 2016’dan itibaren kullanılabilecek.
Fuardaki son 4K yeniliği ise, yeni bir expressP2 kart okuyucusu için Intel ile iş birliği oldu. AU-XPD3; 40 Gbps veri transferi sunan Thunderbolt™ 3 ile birlikte, çok hızlı iş akışı sağlayan muhteşem veri transferi hızına ulaşabiliyor. 2017’nin ilk çeyreğinde piyasaya çıkması planlanıyor. IBC 2016 ayrıca, 4K ve HD için yeni geliştirilen MoIP ağ geçidini kullanan, Panasonic’in IP teknolojisi üzerinden Media çözümünü görücüye çıkardı. Bu çözüm, IP ağı üzerinden yüksek çözünürlükteki Media’ları gerçek zamanlı olarak aktarabilen ve sorunsuz şekilde video geçişi sağlayabilen bir teknolojiye sahip.

Panasonic bunun yanı sıra yeni Full HD entegre dış mekan kamerasını tanıttı. 2017 yazında piyasaya çıkması planlanan kamera su, toz ve tuz-hava geçirmez koruyucu ve koşullar nasıl olursa olsun sürekli kaliteli kayıt garantisi için bir silecek bulunduruyor. Ayrıca yeni geliştirilen görüntü sabitleyici, titreşim dengeleme kullanarak net videolar kaydedilebilmesini sağlıyor.
Bu arada Avid®, ürün iş akışı yazılımı aracılığı ile Panasonic’in AVC Ultra-LongG video formatına tam bir entegrasyon sağlanacağını duyurdu. AVC Ultra-LongG, dünyada haber kuruluşları ve televizyoncular arasında yaygın olarak kullanılıyor. Avid’in AVC Ultra-LongG akışlarının birleştirilmesini sağlayan benzersiz özelliği sektörde bir ilk ve bu özellik sayesinde, mevcut sekanslarda değişiklik yaparken tamamlamanın ardından tam yeniden kodlama gerekmiyor. Avid ile tam uçtan uca ürün iş akışı, yayıncıların, sağlam ve işlevsel yöntemlerin kesintiye uğrama riski olmaksızın yeni kamera platformlarına yatırım yapmasını sağlıyor.

Andre Meterian konuyla ilgili şunları söylüyor: “Gerçekten heyecan verici ürün geliştirmelerine ek olarak, Panasonic video endüstrisinde HDR’ye geçiş konusunda, bu geçişi destekleyen HDR-ready teknolojisini sağlayarak bu konuda lider olma yolunda kararlılığını gösteriyor. Örneğin, hem Varicam 35 hem de Varicam LT, 14’ün üzerinde stop genişliğine sahip ve bu da HDR içerik temini için gerekli olan dinamik aralık özelliklerinin çok üzerinde. HDR canlı yayınlar için, şimdiki SDR sistemlerinden HDR’ye kolay bir geçişin olmasını sağlayacağız ve SDR ve HDR içeriklerinin eş zamanlı olarak canlı yayın yapabilmesini mümkün kılacağız. Panasonic ayrıca, IP teknolojisi üzerinden Media’yı yayın endüstrisinde gerçeğe dönüştürmek için çalışıyor. Bu teknolojinin karşılıklı işlerliğini geliştirmek için aktif olarak birçok etkinliğe katılıyor.”
Son olarak, Panasonic bu kış yeni bir 1,5 inçlik HD vizörü satışa çıkaracağını duyurdu. AJ-CVF50G; çalıştırma öncesi ısındırmaya gerek kalmayan, kesintisiz görüntü kapasitesine sahip yeni geliştirilen bir ekran olarak öne çıkıyor. Kullanıcıların vizörden uzak olunsa bile resmin tamamını her zaman vizörde görmesini sağlıyor. AJ-CVF50G; aynı zamanda hızlı yanıta sahip olduğundan spor etkinlikleri için uygun olmakla birlikte tek tuşla monokrom ve renk modu arasında geçiş sağlıyor.

Leave a Comment