Şekerbank’ın Levent’teki genel müdürlük binasında açılan Açıkekran-Levent’te sanat başladı.

Şekerbank Açıkekran-Levent  ’te açılan ilk sergi ‘Portrelerin Halleri’nde Şükriye Dikmen, Yusuf Taktak, Seza Paker, Taner Ceylan ve Leyla Gediz’in yapıtları yer alıyor.
Küratörlüğünü Ali Akay ’ın üstlendiği sergide eski ve yeni bir nesle ait olarak resim ve çağdaş sanatın portre geleneği 1950’lerden Şükriye Dikmen, 1970’lerden Yusuf Taktak, 1980’lerden Seza Paker, 1990’lardan Taner Ceylan ve 2000’lerden Leyla Gediz’in portre ve oto-portreleriyle ele alınıyor.

“Şekerbank Açıkekran-Levent’in ilk sergisini açarken bir portre sergisinin yapılmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Bir mekanın yeni olması dolayısıyla öncelikle kendi çizgilerini göstermesi demek, yüz hatlarını ve ifade biçimlerini ortaya koyması demektir” diyen küratör Ali Akay, ‘Portrelerin Halleriyle ilgili, “Yüz çizgileri veya omuz hareketleri hep resmin hareket dünyasına aittir. Seza Paker’in fotoğraflarının hızı ve hareketi aynı şekilde Leyla Gediz’in, Yusuf Taktak’ın, Taner Ceylan’ın ve Şükriye Dikmen’in fırça darbelerinde, sanatçıların tablolarında resim olarak verilmektedir. Hız ve imge sanatın önemli bir kısmını teşkil etmektedir, her ne kadar bunlar kımıldamayan imgeler olarak durmakta olsalar bile. O bakımdan, bunlara ‘hareketli imgeler’ diyebiliriz. Hareket fotoğrafın ışığında ve renginde (siyah beyaz) veya tablolardaki resimlerin, porte ve oto-portrelerin kendi fırça tuşlarında okunmaktadır: Sunumun kendisi zamanın hareketlerinin molekülerliğindedir. Her biri bu anlamda bir görsel söz söyleme yeteneğindedir” yorumunu yapıyor.
‘Portrelerin Halleri’, 16 Nisan’a kadar Şekerbank Açıkekran-Levent’te görülebilir.