63. Avrupa Yarışması’nın teması "Barış" 1

Avrupa Hareketi-Almanya adlı kuruluş, “63. Avrupa Yarışması 2016’yı düzenleyecek. Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde gerçekleşecek yarışmanın sloganı “Birlikte Barış İçinde Yaşamak’. Yarışmanın amacı, AB ülkeleri arasında hüküm süren barışın her bir AB ülkesindeki farklı gruplar arasında da yaşaması ve çeşitlilik, adalet ve medeni cesaretin damgasını vurduğu hoşgörülü ve barışçıl bir toplumun inşa edilmesi. Yarışmaya bütün öğrenciler tek başına veya en fazla dört öğrenciden oluşan gruplar halinde katılabiliyor.
Öğrenciler yarışmada yaş ve sınıflarına göre 13 farklı alanda “Birlikte Barış İçinde Yaşamak” üst başlığı altında birbirinden değişik alanlarda yazılı, resimli ve multimedyal formatta kabiliyetlerini sergileyecek. Okul tarafından yapılan başvurular önce eyaletlerdeki jürilerden geçecek. En iyi çalışmalar federal jüriye iletilecek ve bu jüri çalışmaları 600 hediye ile ödüllendirecek. Ödüllerin içinde cumhurbaşkanı, başbakan, Avrupa Parlamentosu’nu ziyaret etmek de var. Ödül verenler arasında Eğitim Bakanları Konferansı ve Eyalet Temsilciler Meclisi de var.
Federal jüriden ödül alamayanların eyalet jürisinden ödül alma ihtimali büyük. Öğrencilerin çalışmalarını yaşadıkları eyalet için belirlenen süre içinde göndermeleri gerekiyor.