7. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması sonuçlandı 1

DenizBank ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen 7. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması sonuçlandı
T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından DenizBank sponsorluğunda hayata geçirilen “Tarım ve İnsan” fotoğraf yarışmasının ödül töreni Ankara’da yapıldı.
DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, “Ülkemizin dört bir yanındaki çiftçilerimize DenizBank Tarım Bankacılığı ayrıcalığını sunarken, diğer yandan hayata geçirdiğimiz sosyal içerikli faaliyetlerimizle hayatlarına olumlu yönde katkı sağlamaya çalışıyoruz. Mutlu ve yüzü gülen çiftçiler en büyük hayalimiz. Bankamızın tarım bankacılığındaki başarı serüveninin ardında da bu hayal yatıyor” diye konuştu.
Tarım sektörüne en yüksek tutarda kredi kullandıran özel banka olarak sektöre sağladığı finansal desteğin yanı sıra, üreticiyi bilgilendirme ve bilinçlendirmeye yönelik danışmanlık hizmetleriyle de Türk tarımına katkı sağlamayı ve üreticinin yüzünü güldürmeyi amaç edinen DenizBank, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte sektöre destek vermeye devam ediyor.
Banka bu kapsamda T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğiyle “Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması”nın yedincisini hayata geçirdi. Yarışmacılar tarım, hayvancılık, toprak, su, su ürünleri, gıda ve muhafazası, tarım ürünlerinin işlenmesi, çiftçi, üretici, köylü ve köy yaşamına dair her türlü faaliyeti konu alan fotoğraflarla yarışmaya katıldılar.
Yarışmanın ödül töreni, 23 Aralık 2015, Çarşamba günü Ankara’da gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bakanlık Eğitim, Yayım ve Yayınlar Daire Başkanı Halil İbrahim Gül, DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, iki kurumun temsilcileri ve yarışmacılar katıldı. Verilen ödüller ise şu şekilde oluştu;
Genel Kategori Birincilik
Ali Haydar Ceylan / İzmit
Ali Mermertaş / Trabzon
Genel Kategori İkincilik
Ahmet Fatih Sönmez / Van
Alp Yetimoğlu / Giresun
Genel Kategori Üçüncülük
Batuhan Beceren / Bursa
Ekrem Şahin / Antalya
DenizBank Özel Ödülü
Dilek Erim / İstanbul
Çiftçi & Üretici Kategorisi
Celalettin Tavuskerli / Muş
Hatice Toker / Mersin
Öğrenci Kategorisi
Burcu Emektar / Kocaeli
Hasan Zer / Kocaeli
Toprak Kategorisi
Caner Başer / İstanbul
Nuri Çorbacıoğlu / Kayseri
Bakanlık Çalışanları Kategorisi
Hatice Akyol / Aydın
Özlem Koç / Samsun
DenizBank Çalışanları Kategorisi
Muhammet Ceylan / İstanbul
Mesut Saraç /Isparta
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ‘Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması’nın insanlara özünü hatırlattığını söylediği konuşmasında şunları kaydetti; “Yarışma ve ödül törenleri tarıma ilişkin toplumsal farkındalığın oluşması bakımından son derece önemli. Kültürel etkinlikler tarım ve insan arasında köprü oluşturuyor. İnsan, “Dünya büyük bir insan, insan küçük bir dünya” diye tanımlanıyor. Bu yönüyle çimenden, sudan, hayvanlar aleminden, ağaçtan, doğadan kopan insanın mutlu olamayacağını günümüz insanında net bir şekilde görüyoruz. Tarımı yalnız karın doyurmak ve ekonomi alanı olarak görmek doğru değil, bir bütün olarak baktığımızda aslında insanlığı bütünüyle tarımın kuşattığını ve bu kuşatma içerisinde insanın çok sağlıklı bir şekilde geleceği inşa edebileceğini görüyoruz. Dünün fotoğraflarına hayranlığımız devam ediyor tabii, umarım bu dünün insanlarına hayranlığımıza
dönüşmez ve insanca yaşamak konusunda bu fotoğraflar bize yol gösterici olur temennisinde bulunuyorum. Yarışmada ödül kazanan tüm yarışmacıları tebrik ediyorum.”
“Tarıma desteğimiz artarak sürecek”
DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, toplantıda yaptığı konuşmada, tarım sektörüyle gönül bağları bulunduğunu; çiftçilerin hayatına değer katmak, onların yanında ve yakınında olmak üzere çalıştıklarını belirtti. Ateş, “Bankamız ilk günden bu yana, finansal faaliyetlerini, toplumsal kalkınma temelli bir iş modeli çerçevesinde yürütüyor. Tarım ise bu anlamda üzerine titrediğimiz alanların başında geliyor. Sektörde hayata geçirdiğimiz öncü çalışmalar ile çiftçimizin % 72’sinin aklına ilk gelen iki bankadan biri olurken, müşterimiz olsun olmasın, tüm üreticilerin %24’ünün en beğendiği tarım bankası konumundayız. Tabii ülkemizin dört bir yanındaki çiftçilerimize DenizBank Tarım Bankacılığı ayrıcalığını taşırken, diğer yandan hayata geçirdiğimiz sosyal içerikli faaliyetlerimizle hayatlarına olumlu yönde temas etmeye çalışıyoruz. T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde hayata geçirdiğimiz bu değerli proje ile, bereketiyle insanımıza güç veren toprağın ve tarımın önemine vurgu yapmayı ve bu konuda farkındalık yaratma çabalarımıza destek veren gönüllülerin ödüllendirilmesini; teşvik edilmesini amaçladık. Ülkemiz ekonomisinin sürdürülebilir büyümesi yönünde uzun yıllardır büyük önem atfettiğimiz, yaptığımız yatırımlarla liderlik bayrağını büyük bir gururla taşıdığımız tarım sektöründe 1 milyonu aşan müşterimiz, 5,5 milyar TL’yi aşan tarım kredimiz ile üreticilerimize desteğimizi sürdürüyoruz. Tabii tarıma sağladığımız finansal desteği, aynı zamanda sosyal sorumluluğumuzun bir parçası olarak da görüyoruz. Çünkü bizim için çiftçimize, üreticimize hizmet aynı zamanda ülkemize hizmet anlamına geliyor. Tüm bu çabalarımız ile Deniz’in bereketini tarımın bereketiyle buluşturuyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımız artarak devam edecek” dedi.
“Tarım ve İnsan” fotoğraf yarışması
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, 2009 yılından itibaren “Tarım ve İnsan” başlığı altında gerçekleştirilmeye başlanan ve DenizBank sponsorluğunda düzenlenen fotoğraf yarışmasının yedincisi sonuçlandı. Tarımın önemi konusunda sosyal ve bireysel duyarlılığın geliştirilmesini amaçlayan fotoğraf yarışmasında; “Genel”, “Çiftçi – Üretici Özel Ödülü, “Toprak” Teması Özel Ödülü kategorilerinin yanında, “Öğrenci”, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanları” ve DenizBank çalışanları” olmak üzere 6 farklı kategorileri yer alıyor. Dereceye girenlere toplam 36,000 TL para ödülü verilen yarışma kapsamında sergilenmeye değer bulunan fotoğraflar; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı birimleri tarafından 81 ilde sergilenecek. Bu yıl 6 farklı kategoride yapılan yarışmada 401 katılımcı, 1,827 fotoğrafla rakiplerinin önüne geçmeye çalıştı. Değerlendirmeye alınan 739 eserden 17 eser ödül, 156 eser ise sergileme ve albüm çalışması için seçildi.