8. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışmasında dereceye girenler belli oldu 1

T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından DenizBank sponsorluğunda bu yıl 8’incisi düzenlenen “Tarım ve İnsan” fotoğraf yarışması ile “Tarıma Değer Katanlar” yarışması ödül töreni 14 Aralık tarihinde Ankara’da yapıldı.
DenizBank Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, “DenizBank olarak tarım ile olan bağımızı sosyal bir sorumluluk, milli bir görev olarak kabul ediyoruz. Çiftçilerle aramızdaki beraberliği bankacı müşteri ilişkisinden öte dost ilişkisi olarak nitelendiriyoruz. Bereketiyle, ruhuyla insanımıza güç veren toprağın ve tarımın gelişimi için çalışmalarımızı tüm gücümüzle sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Tarıma en yüksek tutarda kredi kullandıran özel banka olarak sektöre sağladığı finansal desteğin yanı sıra, üreticiyi bilgilendirme ve bilinçlendirmeye yönelik hizmetleriyle de Türk tarımına katkı sağlamayı ve üreticinin yüzünü güldürmeyi amaçlayan DenizBank, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü projeler ile sektöre destek vermeye devam ediyor.
Banka bu kapsamda T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde “Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması”nı sekizinci, “Tarıma Değer Katanlar” yarışmasını ise ikinci kez hayata geçirdi. Beş ana kategorinin yanı sıra her yıl farklı bir tema etrafında düzenlenen Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması’nın bu yılki konusu “Gelecek nesiller için yeşil bir dünya – Çiçek ve çocuk” oldu. Bu yıl ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yayınlar Dairesi’nde gazeteci olarak çalışan ve geçtiğimiz yıl Ankara’da gerçekleşen elim patlamada hayatını kaybeden Gülşen Yıldız’ın hatırası için “Gülşen Yıldız Özel Ödülü” verildi.
Bakanlığın il ve ilçe müdürlük personeline ait projelerin aday gösterildiği Tarıma Değer Katanlar yarışmasının ödüllerinin de verildiği törene DenizBank Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, DenizBank Kültür Sanat Danışmanı Perihan Yücel, DenizBank Başkent Bölge Müdürü Ahmet Kurtoğlu’nun yanı sıra T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Şevket Barca, Bakanlık Müsteşar Yardımcıları Mehmet Hadi Tunç ve Durali Koçak, Bakanlık Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mesut Akdamar ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürleri katıldı.
“Tarıma desteğimiz artarak sürecek”
DenizBank Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, törende yaptığı konuşmada, tarım sektörüyle gönül bağları bulunduğunu; çiftçilerin hayatına değer katmak, onların yanında ve yakınında olmak üzere çalıştıklarını belirtti. Koçak; “Çiftçilerle aramızdaki ilişkiyi bankacı müşteri ilişkisinden öteye taşımayı hedefliyor ve onları emeğini toprağa eken, ekmeğini topraktan çıkarıp bizimle paylaşan aile ferdimiz olarak görüyoruz. Tabii aynı zamanda dünyanın en büyük 7. tarım ülkesi olmamız nedeniyle tarımı sadece kırsal alanda yaşayan vatandaşlarımızın geçimlerini sağladıkları bir mecra olarak değil, büyük bir ekonomik faaliyet alanı, stratejik bir sektör olarak ele alıyoruz. Daha verimli ve ekonomik üretim yapabilmek için tarımda modernizasyon ve işletme ölçeklerinin büyütülmesi gerekliliğine inanıyoruz. Kendi kendine yetebilen, ülkemize ihracat geliri getirebilecek güçlü bir tarım ekonomisi, ülkemiz için kurduğumuz en büyük hayallerden biri. Bu bağlamda tarıma desteğimizi memleketimize duyduğumuz sorumluluk bilinciyle ele alıyoruz, çiftçimizin yüzü gülsün diye gece gündüz demeden çalışmaya, projeler üretmeye devam edeceğiz” dedi.
Bugün 7,5 Milyar TL’lik tarım kredisi bakiyesi, 1 milyonu aşan çiftçi müşterileri ve özel bankalar arasındaki %37’lik pazar payları ile sektördeki liderliklerini devam ettirdiklerinin altını çizen Koçak şöyle devam etti; “Tarıma hizmet veren 1000 personelle bu alanda da lider özel bankayız, hizmeti çiftçinin tarlasına kadar götürmüş durumdayız. Üreticilere özel tasarladığımız “Deniz’den Toprağa” Facebook sayfamızın yanı sıra 2017 yılında hayata geçireceğimiz “Deniz’den Toprağa” isimli web sitesi ve akıllı telefon uygulaması çalışmamız ile dijital mecralar aracılığıyla da çiftçimize dokunmaya devam edeceğiz. Bakanlığımızın geliştirdiği proje ve yasal çerçeveler dahilinde; “Benim Bahçem Benim Tarlam Kredisi”, “Genç Çiftçi Kredisi” gibi yenilikçi ürünlerimiz ile her daim çiftçimizin yüzünü güldürüyoruz. Tabii tarıma sağladığımız finansal desteği, aynı zamanda sosyal sorumluluğumuzun bir parçası olarak da görüyoruz. Bugün düzenlenen değerli yarışmalarımız kapsamında ödül alan tüm yarışmacıları gönülden tebrik ediyorum. Tarıma desteğimiz artarak sürecek.”
“Tarım ve İnsan” fotoğraf yarışması
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, 2009 yılından itibaren “Tarım ve İnsan” başlığı altında gerçekleştirilmeye başlanan ve DenizBank sponsorluğunda düzenlenen fotoğraf yarışmasının sekizincisi sonuçlandı. Tarımın önemi konusunda sosyal ve bireysel duyarlılığın geliştirilmesini amaçlayan fotoğraf yarışmasında; “Genel”, “Çiftçi – Üretici Özel Ödülü”, “Tematik” kategorilerinin yanında, “Öğrenci”, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanları” ve DenizBank çalışanları” olmak üzere 6 farklı kategorileri yer alıyor. Yarışma kapsamında ayrıca Deniz Kültür Sesli Edebiyat Seti’nin armağan edildiği jüri özel ödülü de veriliyor.
Dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan fotoğraflar için toplam 50,000 TL para ödülü verilen yarışma kapsamında; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı birimleri tarafından 81 ilde sergilenecek. Bu yıl ki yarışmada 529 katılımcı, 2,317 fotoğrafla rakiplerinin önüne geçmeye çalıştı. Değerlendirmeye alınan eserlerden 18 eser ödül, 120 eser ise sergileme ve albüm çalışması için seçildi.
T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından DenizBank sponsorluğunda bu yıl ikincisi düzenlenen “Tarıma Değer Katanlar” yarışmasında Bakanlığın il ve ilçe müdürlük personelinin projelerinin yer aldığı yarışmada toplam 48 proje yarıştı ve toplam 70,000 TL para ödülü verildi.

Leave a Comment