Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM) 18 Şubat’ta açılacak ‘MACK. Sadece Işık ve Renk’ adlı sergide Alman sanatçı Heinz Mack’ın 20. yüzyılın en hareketli dönemlerine şahitlik eden kariyeri boyunca ürettiği resim, heykel ve kinetik sanatı da kapsayan önemli eserleri yer alıyor. Serginin bir araya getirdiği eserler arasında Mack’ın doğadaki renk ve formların izini sürerek açık alanlar için ürettiği enstalasyon (yerleştirme) çalışmaları, farklı malzemeler kullanarak yaptığı heykeller, ışıklı sütunlar, rotorlar, rölyefler, “Kromatik Takımyıldızlar” adını verdiği büyük boyutlu tablolar, çizimler, pasteller ve özgün baskılar bulunuyor. Bunların yanında, sanatçının 1960’larda Sahra Çölü ve Kuzey Kutup coğrafyasından esinlenerek öncülerinden olduğu ‘Land Art’ (Arazi Sanatı) çalışmalarından hareketle Sakıp Sabancı Müzesi galerilerinin önemli bir kısmı, Sahra Çölü ve ışık temalarının hâkim olduğu, doğa ve sanatı bir araya getiren benzersiz bir deneyim alanı oluşturuyor.

Tahincioğlu Holding katkılarıyla açılacak sergi, SSM’nin Eylül – Ocak 2016 tarihleri arasında ev sahipliği yaptığı ‘ZERO. Geleceğe Geri Sayım’ sergisiyle İstanbul’daki sanatseverlerle buluşturduğu 20. yüzyıl ortası sanat ağı ZERO’nun kurucularından biri olan Heinz Mack’ın sanat kariyerindeki altmış senelik birikimi yansıtmayı amaçlıyor. Mack’ın sanatçı, felsefeci kimliğiyle ışık ve rengin izdüşümlerini farklı form ve malzemelerde araştırdığı özel bir eser seçkisi etrafında şekillenen sergi, sanatçının Doğu ile Batı kültürlerinden esinle yarattığı eserleri yoluyla mutlak bir ahengin ve karşılıklı anlayışın yolunu açıyor.

Küratörlüğünü Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer ile Royal Academy of Arts Londra eski sergiler direktörü sanat tarihçisi Sir Norman Rosenthal’in üstlendiği sergi, sanatçının 85. yaşını ve kariyerinin 60. yılını Uzakdoğu, Avrupa ve Türkiye’de gerçekleşen bir dizi sergiyle taçlandırması açısından da önem taşıyor.

‘MACK. Sadece Işık ve Renk’ sergisi, Almanya Dışişleri Bakanı Sayın Frank-Walter Steinmeier’in yüksek himayelerinde gerçekleşirken, Steinmeier sergiye bir önsöz yazısıyla da katkıda bulundu. Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, yazısında Sabancı Müzesi’nin ‘ZERO. Geleceğe Geri Sayım’ ile başlayan ve ‘MACK. Sadece Işık Renk’ sergisiyle devam eden sergi programıyla dünya sanat çevrelerinin takip ettiği sanat akımı ve sanatçıları Türkiye’yle buluşturmasından duyduğu memnuniyeti belirtti. Steinmeier, ortak bir ‘küresel aklın’ gelişmesinde uluslararası diyaloğun önemini vurgularken, Mack ve sanatı hakkında düşüncelerini ise “Heinz Mack temas noktaları yaratmayı çalışır, insanları diyaloğa davet etmeyi, anlamayı, düşünmeyi amaçlar. Mack ve sanatı, işte bu küresel bir aklı simgeler” şeklinde ifade etti.

Heinz Mack’ın ZERO’ sergisi kapsamında Sabancı Müzesi’nin bahçesinde sergilenen ‘Dokuz Stün Üzerinde Gökyüzü’ heykeli, serginin en çok dikkat çeken işlerindendi.

Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer, serginin Heinz Mack’ı meslek yaşamı boyunca cezbetmiş olan ışık ve renge odaklandığını, sanatçının Akdeniz güneşini yansıttığı resimlerini ve asla terk etmediği “hareket” içeren kinetik eserlerini bir araya getirdiğini belirtti. Dr. Nazan Ölçer, “Heinz Mack’ı, bu bilge sanatçıyı, günümüzü de içine alan uzun meslek yaşamı ve benzersiz zengin üretimi ile daha yakından tanımak ve sanatseverlerle buluşturacak olmaktan büyük bir mutluluk duymaktayım. Sakıp Sabancı Müzesi olarak, Alman modernist akımının bu önemli ustasını bugün uzun meslek yaşamının 60. yılında kapsamlı bir sergiyle ağırlarken, bu buluşmanın onun sanatında daima özel bir yeri olmuş Doğu-Batı uygarlıklarının tarih boyunca aktığı bir eksende, ülkemizde gerçekleşmesinden de mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Serginin ana sponsorluğunu üstlenen Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu ise “Biz de Tahincioğlu olarak sanatın ve sanatçının yanında olmayı önemsiyor, sanat projelerine destek olurken gerçekleştirdiğimiz projeleri de birer sanat eseri olarak görüyoruz. Bir gayrimenkul şirketi olarak imza attığımız projeler ile şehrin mimarisine katkıda bulunduğumuza inanıyoruz. Bu sebeple, Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak ve sergilendiği süre boyunca şehri zenginleştirecek, güzelleştirecek Heinz Mack sergisinin ana sponsoru olmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.