Anadolu’nun Kadın Gücü yarışması 3. kez başlıyor

Kadın üreticileri ve tasarımcıları desteklemek amacıyla düzenlenen Anadolu’nun Kadın Gücü yarışması bu yıl üçüncü kez ‘’Şans’’ temasıyla düzenleniyor.

Geleneksel motifleri ve kültürel değerleri modernize ederek günümüze taşıyan ürünlere dönüştürmeyi teşvik etmek amacıyla 5 kategoride düzenlenen yarışmaya, Türkiye’nin dört bir yanından kadın tasarımcı ve üreticiler 5 katılabilecek.

Takı, Tekstil, Ev & Dekorasyon, Kahve Seti kategorilerinde satışa sunulmaya hazır ürünler yarışırken; illüstrasyon kategorisinde yaratıcı çizgiler arasından seçim yapılacak. Yarışma, www.anadolununkadingucu.com adresi üzerinden 30 Nisan 2021’e kadar başvuruları kabul ediyor.

Yarışmanın bu yılki önemli özelliklerinden biri de bölgesel kadın üretimini desteklemek için kadın kooperatifleri ile yapılan işbirliği. Müze mağazalarındaki ürün ihtiyaçlarının bölgesel kaynaklarla işbirliği içerisinde çözülmesi amacıyla kadın kooperatifleri ile bağlantı kurularak, bu kurumlardaki kadın emeğinin doğru hedef kitleyle buluşturulması hedefleniyor.

Yarışmada jüri, 5 kategoride finalistler arasında değerlendirme yaptıktan sonra her kategorinin birinci sonuçları Haziran 2021 tarihinde açıklanacak. Birincilere 10 bin TL ön alım garantisi veren yarışmada, yerel kalkınmayı desteklemek amacıyla bölgedeki kadın üreticiler ilgili müze mağazalarının tedarikçi listesine de alınacak.