SON DAKİKA

Grafikhaber.net

Arkeolojik keşifte Nuhun gemisi betimlemesi ortaya çıktı

Amerikan National Geographic, ‘Nuh’un Gemisi’ni betimleyen tarihi bir arkeolojik keşifte bulunulduğunu duyurdu.

Arkeolojik keşifte Nuhun gemisi betimlemesi ortaya çıktı
Bu haber 15 Temmuz 2016 - 15:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

National Geographic, Nuh’un Gemisi’ni betimleyen tarihi bir arkeolojik keşifte bulunulduğunu duyurdu. İsrail’in Huqoq bölgesinde beşinci yüzyıldan kalma Roma dönemine ait bir sinagogun zemininde, taş ve kirin altında, iki ayrı mozaik panelden birinde, Kızıl Deniz, Firavun’un ordusu, bir askeri yutmaya çalışan devasa balık gibi detaylara rastlandı.

Keşfedilen diğer panelde ise birkaç eşek, ayılar, leoparlar, ıstakozlar, develer, filler ve yılanların, Yaradılış Destanı’na konu olan Büyük Tufan’dan sakınmak üzere yürüyüşe geçtikleri görülüyor. İlgili keşfe ev sahipliği yapan Huqoq, İsrail’in Galile bölgesine üç mil batıda bulunan Magdala ve Capernaum noktalarına komşu antik bir köy olarak bilinirken, ilgili kazılar dört yıldır yürütülüyor.

Bizans veya geç Roma döneminden kaldığı sanılan sinagogdaki kazıyı, Kuzey Karolina Üniversitesi’nden Dr. Jodi Magness başkanlığında bir konsorsiyum yürütüyor. Yakın geçmişte aynı kazılarda, İncil’de tariflenen ‘Gazze köprüsünü sırtında taşıyan Samson’ ile yine kendisini tilki ve fillerle bir resmigeçitte betimleyen başka mozaikler keşfedilmişti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER