Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması’na katılacak filmler belli oldu 1

İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde ve Mars Cinema Group ortaklığında 18 Şubat-6 Mart tarihlerinde yapılacak 15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin 10.000 dolar ödüllü Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması’na katılacak filmler belli oldu. !f İstanbul’un iki yıl önce başlattığı ve dünyadan aktivist filmlerin yarıştığı Aşk & Başka Bi’ Dünya’da ABD, Almanya, Birleşik Krallık, Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, İran, İsviçre, Kanada, Mısır ve Türkiye’den toplam 8 film jüri önüne çıkacak.

Adam Curtis jüride!
Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması’nın bu yılki jürisinde belgesel sinemanın ve sanat dünyasının usta isimleri bir araya geliyor. BBC için çektiği belgesel sinemayı ve reklam dünyasını derinden etkileyen, ‘Mad Men’e bile ilham kaynağı olan başyapıtı ‘The Century of the Self/Ben Asrı’ ve bu yıl !f İstanbul’da son filmi ‘Adam Curtis: Bitter Lake/ Adam Curtis: Acı Göl’ filmini de izleyeceğimiz Adam Curtis, ‘Tate Modern Yolu’, ‘What Actually Does an Artist Want’ gibi videolarıyla uluslararası alanda büyük ses getiren güncel sanatçı ve yazar Şener Özmen ve Oscar kazandığı ‘The Gatekeepers’, 2014’ün en iyi filmlerinden biri sayılan Joshua Oppenheimer’ın yönettiği ‘The Act of Killing’ gibi belgesellerin yapımcısı ya da ortak yapımcısı olarak tanıdığımız Philippa Kowarsky’den oluşan jüri, ‘yılın en yaratıcı müdahalesini’ seçecek.
“Bağlar” dünya galasını !f İstanbul’da yapıyor!
Kamerayla dünyayı değiştirmeyi başarmış yönetmenleri İstanbul’da ağırlayacak Aşk & Başka Bi’Dünya’da bir kez daha yılın en iyi aktivist filmlerinden özel bir seçki sinemaseverleri bekliyor. Chad Garcia’nın Sundance’in Dünya Bölümü’nde En İyi Belgesel seçilen filmi ‘The Russian Woodpecker/Rus Ağaçkakanı’; İtalyan asıllı yönetmen Pietro Marcello’nun yılın en güzel ve en insani filmlerinden birine dönüşen, Locarno’dan iki ödüllü ‘Lost And Beautiful/Kayıp ve Güzel’; Farid Eslam’ın 2009 ile 2013 arasında Ortadoğu’nun çeşitli ülkelerinde yaptığı çekimlerden oluşan ve müzik yaparak baskıya karşı duran gençleri izlediği aktivist müzik filmi ‘Yallah! Underground’; Rokhsareh Ghaem Maghami’nin Afganistan’dan Tahran’a mülteci olarak girmiş, zorlu hayatına rap müziğiyle karşı durmaya çalışan genç bir kadının hayatını anlattığı ‘Sonita’; ‘Divorce Iranian Style’, ‘Gaea Girls’, ‘Sisters in Law’ gibi ödüllü belgeselleriyle türün takipçilerinin radarından çıkmayan Kim Longinotto’nun yönetmenliğiyle Sundance’te ödüllendirildiği ve kendini şehrin risk altındaki genç kızları, sokak köşelerinde müşteri bekleyen seks işçileri ve tutuklu kadınlarla dayanışmaya adayan ‘rüya avcısı’ Brenda’yı takip eden ‘Dreamcatcher/Düş Kapanı’, Sean McAllister’in Suriye’den mecburen başka ülkelere taşınan bir ailenin yaşadıklarını sıradışı bir samimiyetle anlattığı belgeseli ‘A Syrian Love Story/Suriyeli Aşk Hikâyesi’; Gürcistan’da yetişkinlerin din, vatan, adalet, kanun gibi ağırlığı fazla ve sınırları belli kelimelerle dolu hayatlarına karşı kendi hayallerini koruyarak yaşama devam eden bir grup gencin şiirsel öyküsünü konu alan ‘When The Earth Seems To Be Light/Yeryüzü Aydınlıkken’ yarışmanın dünya seçkisi olacak.
Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması’nda Türkiye’den ise ‘Onuncu Gezegen’, ‘Ziyaretçiler’ gibi belgeselleriyle pek çok ödül alan Melis Birder ile ‘Bu Ne Güzel Demokrasi!’, ‘Nahide’nin Türküsü’ filmlerinin yönetmeni Berke Baş’ın birlikte yönettiği ‘Bağlar’ katılıyor. Diyarbakır’ın yoksul ve orta halli ailelerinin çocuklarından oluşan Yıldız Erkek takımının bütün imkânsızlıklara rağmen azim ve umudu koruyan mücadelelerini konu alan film, dünya galasını !f İstanbul’da yapıyor.
Biletler biletix’te!
15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin biletleri  5-7 Şubat tarihlerinde İstanbul için, 19 – 21 Şubat tarihlerinde de Ankara ve İzmir için biletix’te % 10 indirimle ön satışa çıkacak. Bu yıl festival biletleri biletix’ten ve sinema gişelerinden satın alınabilecek. Festivalde İş Bankası Maximum Kart sahiplerine özel indirim uygulanıyor.
15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 18 Şubat’ta İstanbul’da başlayacak ve 3 Mart’ta Ankara’ya ve İzmir’e uğrayarak 6 Mart’ta 15. yaş yolculuğunu tamamlayacak. www.ifistanbul.com