Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nda Kazananlar Belli Oldu 1

Bayer’in lise öğrencilerini, fen ve bilim alanında çalışmalar yapmaya teşvik etmek ve bilimsel gelişimlerine katkı sunmak amacıyla bu yıl beşincisini düzenlediği Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nın kazananları belli oldu. Yarışmada ilk üç dereceyi alan öğrenci ve okullar, akademisyenlerin oluşturduğu jüri kurulu tarafından belirlenirken; Bayer Türk çalışanlarının oylarıyla seçilen bir ekip de Bayer Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı.

“Yaşama Değer Kat” temasıyla gerçekleşen 659 projenin katıldığı yarışmanın bu yılki birincisi, Hayatı Uzat, Yaşama Değer Kat: Yeni bir Antibiyotik Taşınım Sisteminin Geliştirilerek Antibiyotik Direncinin Kırılması projesiyle İzmir Fen Lisesi öğrencileri Selma Öztürk ve Ömer Faruk Küser oldu.

İkinciliği, Deniz Süngerinden Doku İskelesine projesiyle Kaş Turan Erdoğan Yılmaz Lisesi öğrencisi Alperen Telatar alırken, üçüncülüğü Keçiboynuzu(Ceretonia Siliqua) Embriyosu ve Gamının Kemik Kırığı Tedavisine Etkisi projesiyle İzmir Fen Lisesi’nden Zeynep Ilgın Demir ve Müge Balta aldı. Bayer Özel Ödülü’nü ise Siirt’te Yetişen 4 Bitki Türünün Antioksidan Aktivitelerinin Saptanarak Prostat Kanser Tedavisinde Kullanılabilirliklerinin Araştırılması isimli proje ile Selcan Evin ve Ferhat Evin aldı.

Kazanan ve finale kalan öğrencilere ödülleri Bayer Türk çalışanlarının da katıldığı özel bir törende verildi. Törende öğrencileri kutlayan Bayer Türk CEO’su Hubert Braun şunları söyledi: “Bayer olarak gençleri bilime merak duymaya teşvik ediyoruz. Bu vizyonda lise öğrencilerine yol gösterici olduğuna inandığımız Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nın beşinci yılını tamamladığımız için ayrıca gurur duyuyoruz. Türkiye’de gençlerin bilime olan merakınıdesteklemeye devam edeceğiz”.