“Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması”nın ikincisi başlıyor 1

Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması
Bayer’in Türkiye’deki 60. yıldönümü vesilesiyle, lise öğrencilerine yönelik düzenlediği “Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması”nın ikincisi başlıyor.
“Daha iyi bir yaşam” temasına yönelik hazırlanan bilimsel projelerin değerlendirileceği Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nın başvuruları 1 Aralık 2015 – 26 Şubat 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek.
Ödüller
Birincilik Ödülü: Mac Book & GoPro Hero 4 & iPad Air 2
İkincilik Ödülü: Mac Book & GoPro Hero 4
Üçüncülük Ödülü: Mac Book
Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması Hakkında
Bayer Liseler arası Bilim Yarışması ile Bayer, öğrencileri fen ve bilim alanında çalışmalar yapmaya teşvik ederek ve çalışmalarını yönlendirerek bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlıyor.
Türkiye genelinde lise ve dengi okul öğrencilerinin katıldığı yarışmada projeler “Özgünlük”, “bilimsel yöntem”, “yararlılık”, “uygulanabilirlik”, “sunum” ve “sonuç” kriterlerine göre değerlendiriliyor.
2014 yılında, “Kent için Bilim” teması ile ilki düzenlenen Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nda öğrencilerden kent yaşamını kolaylaştıran ve vatandaşların gündelik ihtiyaçlarına çözüm sunacak projeler oluşturmaları istendi.
Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’na 2014 yılında, 201 liseden 650 öğrenci 401 projeyle başvurdu.
Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması
Onlar yaratıcı fikirlerle karşımıza çıktılar ve Türkiye’nin her yerinden 400’ün üzerinde projenin katıldığı Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nda, birbirinden iddialı projeleriyle yarıştılar. Tübitak’a bağlı akademisyenler tarafından oluşturulan jürimiz finale kalan 10 proje arasından 3 projeyi seçti ve sonunda ödüller sahiplerini buldu.
Türkiye’nin dört bir yanından 400’ün üzerinde projenin katıldığı ve final sunumu için son 10 projenin yarıştığı Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nda, Özel Ege Lisesi’nden Berker Alpöz ve Mustafa Emin Tos birinciliğe, Özel Darüşşafaka Lisesi’den Ecem Sekban ikinciliği ve yine Özel Darüşşafaka Lisesi’den Nuriye Varoğlu ve Özkan Serkek ise üçüncülüğe hak kazandı. Başarılarından dolayı tüm öğrencileri bir kez daha tebrik ediyor ve hepsine teşekkür ediyoruz.