BİLGİ Öğrencileri Madrid’den Ödül İle Döndüler 1

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencileri Boran Karaduman, Firas Abdul Ghani, Deniz Ekiz, Emre Eröz tarafından öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Fazıl Serincan danışmanlığında gerçekleştirilen “Ventus V.1.0” isimli bir interaktif robot projesi, robotik alanında verilen ve Laureate Mükemmeliyet Ödülü: “Çevre Yönetimi: Hava Kalitesi” teması altında organize edilen uluslararası yarışmada 2.ci oldu.
29 ülkede yaklaşık bir milyon öğrenciyi kapsayan Laureate International Universities ağının yarışmasında finale kalarak Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanan İstanbul Bilgi Üniversitesi robotik takımı, finalde İspanya’nın başkenti Madrid’de Universidad Europea De Madrid ev sahipliğinde jüri karşısına çıktı.
Ventus V.1.0, mobil olarak kapalı veya açık alanlarda hava kalitesini 7/24 ölçebilme, ölçülen verileri yorumlayıp internet aracılığıyla üniversite öğrenci ve öğretim üyelerine aktarabilme yeteneklerine sahip. Ventus V. 1.0. bu yeteneklerini jüri önünde kusursuz sergileyerek 2.lik ödülünü Türkiye’ye kazandırdı.
Robotik alanında Laureate Mükemmeliyet Ödülü bu yıl ikinci kez verildi. Geçen yıl yapılan yarışmada da
İstanbul Bilgi Üniversitesi takımı finale kalmıştı.

Leave a Comment