Bilkom, “Stevie Awards 2016”dan ödülünü aldı 1

Dünya mirası olan antik kentleri; dijital çağa uygun bir şekilde 3 boyutlu deneyimleme olanağı sunan sosyal sorumluluk projesi “Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor” ile “Entegre Mobil Deneyimi” kategorisinde dünya ikincisi olan “Türkiye’nin Dijital Yaşam Koçu” Bilkom, “Stevie Awards 2016”dan ödülünü aldı.

Dünyanın en saygın iş ödüllerinden biri olarak kabul edilen “Stevie Awards 2016-Uluslararası İş Ödülleri”nde, Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor (iVisit Anatolia – History Comes to Life in 3D) sosyal sorumluluk projesi ile “dünya ikincisi” olan Bilkom, “Silver Stevie” ödülünü İtalya’nın Roma şehrinde düzenlenen gala gecesinde aldı.

Koç Grubu’nun bilişim sektöründeki faaliyetlerini “Türkiye’nin Dijital Yaşam Koçu” vizyonuyla birlikte başarıyla yürüten; Apple, Asus, Warner Bros gibi global markaların Türkiye temsilciliğini katma değerli hizmet anlayışı ile sürdüren Bilkom’un ödülünü, Bilkom Kurumsal Gelişim & BT Müdürü Azade Çerkezoğlu Çavuş aldı.

Binlerce proje arasında dünya ikinciliği; Bilkom’un projesiyle Türkiye’nin oldu!

Türkiye’nin yanı sıra ABD, Kanada, İngiltere, Kuzey İrlanda, İtalya, Çin, Singapur, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Avusturalya gibi 60 ülkeden toplam 3 bin 800 projenin yarıştığı “Stevie Awards 2016-Uluslararası İş Ödülleri”nde, kendi kategorisinde dünya ikincisi olan Bilkom’un ödülünü, Bilkom ve Türkiye adına mutluluk ve gurur duyarak aldığını kaydeden Azade Çerkezoğlu Çavuş, “Ayağa kaldırılan antik kentin orijinal halini 360 derece ve üç boyutlu olarak yerinde ya daiTunes’tan indirilecek özel aplikasyon ile bulunulan yerden gezebilme olanağı sunan; dünyada bir ilk niteliği taşıyan dijitalleşme temelli sosyal sorumluluk projemizin, uluslararası saygınlığa sahip bir organizasyon tarafından ödüllendirilmesi bizim için önemli bir motivasyon kaynağı” dedi.

Edirne surları 3 boyutlu canlanıyor!

Tarih, 3 Boyutlu Canlanıyor projesini ilk olarak Bergama’da hayata geçirdiklerini söyleyen Azade Çerkezoğlu Çavuş, “Dünyada üç boyutlu yerinde gezinmeye açılan ilk antik kent özelliği taşıyan ve Bergama’nın “UNESCO Dünya Mirası Listesi”ne girmesine de önemli katkılar sağlayan bu projemiz ile Türkiye pazarlama iletişimi sektörünün en saygın ödüllerinden biri olarak kabul edilen Felis Ödüllerinden de iki ayrı birincilik kazanmıştık. Bergama, her karışı tarih ile dolu ülkemizde yalnızca bir başlangıçtı. Dijitalleşmeyi ve dijital dönüşümü temel alan bu sosyal sorumluluk projemizle Bilkom olarak, teknolojiyi kültürün ve tarihin de hizmetine sunmuş olduk; artık teknolojinin sunduğu imkanlar ile hayal gücümüzü zorlayan binlerce yıllık geçmişi bulunan, eski halinden eser kalmamış olan bir antik yapı, 3 boyutlu bir şekilde gerçeğe dönüşüyor. Bergama’nın bundan iki bin yıl önceki halini canlandırmak ve izleyebiliyor olmak bunu en büyük kanıtı oldu. Anadolu’nun yanı sıra dünyadaki diğer antik mimari harikaların orijinal hallerini, yerli ve yabancı kültür-tarih gezginlerinin seyrine açıp genç nesillere de 3 boyutlu olarak tanıtarak kültürel miraslara sahip çıkma amacını taşıyan projemizin çalışmalarını yine ülkemizin önemli tarihi ve kültürel mirası olan Edirne surları etabı için sürdürüyoruz. Edirne’deki çalışmamızın da hem ulusal hem de uluslararası boyutta yine çok ses getireceğine, ödüller kazanacağına inanıyoruz” dedi.

“Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor” projesi dünyada bir ilk niteliği taşıyor!

Türkiye’nin Dijital Yaşam Koçu misyonuyla geleceğin teknolojilerini ülkemize taşıyarak dijital yaşama önemli katkılar sağlayan Bilkom’unteknolojiyi kullanarak bu kez geçmişteki tarihi değerleri de gözler önüne sermek için yarattığı bu özel proje; 3 boyutlu modelleme yazılımları ve mobil teknolojilerin kullanımıyla, ilk olarak 2013 yılında, antik mimari harikaların bulunduğu Bergama’da hayata geçmişti. Bergama’nın 4 antik alanı olan Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, Kızıl Avlu ve Asklepion alanlarındaki yapıların orijinal halini, alandaki toplam 16 farklı bakı noktasında, akıllı telefonları ve tabletleri kullanarak 360 derece sanal olarak görebilme imkanı sunan bu proje; en üstün teknolojilerin kullanıldığı dijital canlandırmalarla tarihi zenginliklerin herkese anlatabileceğini; yeni nesil turizm ve kültür aktiviteleriyle de dünyaya örnek teşkil teşkil etmesi açısından büyük önem taşıyor.

Leave a Comment