Tasarımcı ve sanat yönetmeni Vitali Zakharov, kendi deneyimini örnek olarak kullanıp, web tasarımı alanında umut verici bir iş bulma konusunda tavsiyeler paylaştı. Yaratıcı, yedi yıldan fazla bir süredir tasarımla ilgilenmektedir ve bu sürede büyük ajanslar onu tez-tez işe almıştır. İK ajansların garip teklifleri hakkında konuşmuyoruz.

Kariyeri boyunca, Vitali büyük şirketler tarafından tasarımcı olarak üç kez işe alındı. Her defasında, onlar neredeyse hazır bir iş teklifini e-postasına gönderdiler.

İlk kez Booking.com’da tasarımcı olarak çalışmak için bir teklif geldi. Bu uğurda boş zamanlarında yapılan konsept projeleri ona yardımcı oldu.

İkinci kez Vitali Singapur’da çalışmaya davet edildi. Üçüncü davet, tasarımcının bugün çalıştığı Silikon Vadisi’nden geldi.

Bunlar nasıl oldu ve Vitali Zakharov kazandığı tecrübeden neleri anladı?

Dinlemeye değer ipuçlar

Başvuru sahibinin tasarımcı pozisyonu için niteliği ne kadar yüksek olursa olsun, önemli faktörlerden biri sosyal temizliktir. Herhangi bir skandala karışmayan, politika hakkında yazılar yazmayanları arıyorlar.

Ve elbette:

● Her şeyden önce, bir özgeçmişe ihtiyacınız var. Sonra, sadece konsept tasarımlardan oluşmuş bir Portfolyo lazım. Onların olması önemlidir. Böylece işveren yapabilecekleriniz hakkında bir fikir elde ediyor.

● Sosyal yaşam. LinkedIn hesabına sahip olmalısın. Bu profesyonel buluşma için en iyi sitedir.

● Tanınabilir olun. Çalıştığınız tasarım, iş, projeler hakkında yazın. Yeni deneyim, yeni vaka – okumak için ilginç olur. Bu, diğer insanlar tarafından daha fazla fark edilme şansını verir. Düşüncelerinizi paylaşmak için Medium.com blog platformunu kullanın.

● Özel yarışmalara katılmak gereksiz olmayacaktır. Örneğin, Uplabs tasarım yarışmalarında. Daha prestijli, Awwwards veya FWA’nın ödülleridir.

● Bir Instagram hesabı açın ve orada yaşamdan fotoğraflar değil gördüğünüz işlerinizi paylaşın. Bunu düzenli olarak yapmanız gerekir – en az haftada bir kez.

Ajansların sadece işçi almadığını unutmayın. Her şeyden önce, ne yaptıklarını ve ne istediklerini bilen kişileri işe alırlar. İyi şanslar!

Yaratıcı hakkında

Vitali Zakharov, 7 yıldan beri yeteneklerini geliştiren bir tasarımcı ve sanat yönetmenidir. Uzmanlığı arayüz oluşturma, mobil uygulama tasarımı, UI ve UX, e-ticaret, animasyon ve baskı ürünleridir.

Vitali’nin çalıştığı büyük markalar arasında Huawei, Royal Caribbean, Legrand, TaxAct, PureStorage, UFC, JLL, Oracle, Sun mikrosistemleri, C3.ai, Universal Music ve Toshiba bulunuyor.