SON DAKİKA

Grafikhaber.net

Boyun Fıtığında Fizik Tedavinin Önemi

Boyun Fıtığında Fizik Tedavinin Önemi
Bu haber 17 Eylül 2017 - 22:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Boyun fıtığı, boyun omurları arasında yer alan disklerdeki sıvının, diskin şeklinin değişmesine sebep olmasından kaynaklanan ve günümüzde pek çok kişide görülen bir sorun haline gelmiştir. Özellikle yanlış duruşlardan, yaşanan travmalardan ve ani hareketlerden kaynaklanan bu sorun, erkeklere oranla bayanlarda daha sık görülmektedir. Boyun fıtığı ve bel fıtığı birbirine oldukça benzeyen sorunlardır. Bu iki sorunun birbirinden ayırt edici en önemli özelliği ise boyun fıtığı kollarda uyuşmaya sebep olurken, bel fıtığının bacaklarda uyuşmaya sebep olmasıdır.

Bu sorunları, günümüzde ilerleyen teknoloji sayesinde tedavi etmek mümkün hale getirilmiştir. Bu tür sorunlarla karşı karşıya olan kişiler için fizik tedavi önerilmektedir. Genellikle felçli hastalarda, şiddetli derecede ağrılı fıtığı olan insanlarda kullanılması tercih edilen bu tedavi, farklı yöntemler ile gerçekleştirilmektedir. Pek çok yöntemi bulunan bu tedavi, işin uzmanı olan fizyoterapistler tarafından yapılmalıdır. Fizik tedavisi, günümüzde çoğu sorun için tercih edilse de genel olarak boyun fıtığında kullanılan bir yöntemdir. Önerilen egzersizlerin, kullanılan ilaçların ve ağrı kesici kremlerin etkili olmaması durumunda, bu tedavi sürecine başlanmaktadır. Şimdiye kadar pek çok kişinin ağrılarının son bulmasını sağlayan bu tedavi oldukça basittir. Zorlanmadan ve acı çekmeden gerçekleştirilen bu tedavi, kısa sürede iyileşmenize ve hareketlerinizi kısıtlayan bu acılara son vermenizi sağlayacaktır.

Fizik tedavi masaj, lazer, ultrasın, ısı gibi yöntemler kullanılarak, hastanın rahatlamasını, dolaşımının hızlanmasını ve eklem hareketlerinin artmasını sağlayan yöntemlerdir. Kişinin hastalığına ve derecesine göre değişmekte olan bu yöntemler, uygun koşullarda ve uygun ortamlarda yapılmaktadır. Fizik tedavisinin yeterli olmadığı hastalarda ise farklı yöntemlere başvurulmaktadır. Hiçbir yöntemden olumlu yanıt alamayan cerrahlar, son olarak ameliyatı tercih etmektedirler. Ancak ameliyat seçeneği oldukça nadir görülen bir seçenektir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER