Buluşunuzu Dünyayla Buluşturun 1

JPL Invention Challenge yarışması Türkiye versiyonu Buluş Şenliği’nin onikincisi hazır
Buluş Şenliği Nedir?
Buluş Şenliği, JPL-NASA mühendislerinin 1998’den beri ABD’de her yıl kendi arasında eğlence amaçlı düzenlediği ve Güney Kaliforniya’daki orta dereceli okulların katılımına da açık olan “Invention Challenge” adlı yarışma esas alınarak, aynı format ve içerikte düzenlenmektedir ve ABD dışında sadece Türkiye’de yapılmaktadır.
JPL-NASA’nın düzenlediği “Invention Challenge” yarışması ile ilgili olarak daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
İstanbul Buluş Şenliği’nin ve “Invention Challenge”ın formatı şöyledir:
Yarışma düzenleyicileri, uygulamaya dayanan fiziksel bir problem ortaya koyup öğrencileri ve meraklıları bir düzenek (Buluş) yaparak çözmeye davet eder. Onlara bu problemi çözmeleri için meydan okur.
Her türlü detayı en ince ayrıntısına kadar tasarlanmış problemi belirlenen kural ve koşullara uyarak çözecek buluşlar ilan edilmiş bir tarih ve yerde yarıştırılır. Yarışma birincisi ise jüri tarafından değil, ölçüm ve sayım yoluyla belirlenir.
Yarışmanın amacı şu şekilde özetlenebilir:
Buluşları bir şenlik ortamında yarıştırarak, izlenmesi hayli zevkli ve görsel zenginliği yüksek bir olay ortaya koyarak, buluş, yaratıcılık ve bilimin gençler ve öğrenciler arasındaki popülerliğini arttırmak;
Ortaöğretim öğrencilerinin ve hobicilerin, pratik bilim ile daha fazla haşır neşir olmalarına uygun ortam hazırlamak, yaratıcılıklarını ortaya koymalarını sağlamak ve buluş yapma duygu ve heyecanını yaşatmak;
Bilim ve buluş konularına ilgi duyan kişilerin bir araya getirip görüş alışverişinde bulunabileceği ve birbiriyle tanışabileceği doğal bir ortam hazırlamak.
Buluş Şenliği 2015 Kuralları
JPL Invention Challenge yarışması Türkiye versiyonu Buluş Şenliği’nin onikincisi hazır. Bu yılki yarışmanın adı “Top atışı”. Hedef ve kurallar aşağıda listelenmiştir. Yarışma ile ilgili sorularınızı [email protected] e-posta adresine ve acil durumlarda Necati Özdemir’e 05334126474 telefonla sorabilirsiniz.
HEDEF: Verilen üç voleybol topunu üç farklı hedefe bir dakika içinde atacak bir cihaz yapınız. Başarılı her atış için puan kazanılacaktır. Üç atış sonunda en fazla puanı kazanan yarışmacı yarışmayı kazanacaktır.
Kurallar:
YARIŞMAYA KABUL YETERLİLİĞİ
1) Yarışma herkeze açıktır ve her yıl olduğu gibi Okullar ve Hobiciler olarak iki kategoride yapılacaktır. Ortaöğretim çağında olanlar, okulları adına bir ekip oluşturup okul adına başvurabilirler. Her okul adına bir ekip yarışmaya kabul edilecektir. Okulda yarışmaya katılmak isteyen birden fazla ekip olması durumunda kendi aralarında seçme yapabilirler. Ortaöğretim çağından büyük olanlar “Hobiciler” kategorisinde bireysel olarak yarışmaya katılabilirler. Son başvuru tarihinden önce yapılan toplam (okul + hobici) başvuru sayısı 50’yi aşmadığı durumda tüm başvurular yarışmaya alınacaktır. Başvuru sayısı 50’yi geçerse ön eleme yapılabilir.
YARIŞMA YERİ, ZAMANI
2) İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde 5 Aralık 2014 Cumartesi günü saat 10:00’da gerçekleşecektir.
KAYIT
3) Başvurular 13 Kasım Cuma akşamına kadar web sitemizdeki form doldurulup [email protected] eposta adresine gönderilmek suretiyle yapılacaktır
CİHAZLA İLGİLİ KURALLAR
4) Cihaz aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır :
a. Verilecek 3 topu (kural 4d de tanımlı) üç farklı hedefe (kural 6 da tanımlı) atıp, “düşme alanı”na (Şekil 1) düşmesini sağlamalıdır. Sadece 3 atış şansı verilecek ve her top bir kez atılacaktır. Her cihaza her hedef için bir kez puan verilecektir. Hedefler kural 5’te tanımlanan cihaz yerleşme alanına 5 metre mesafede konumlandırılacaktır. Eğer top “düşme alanı” dışına düşerse 15 ceza puanı toplam puandan düşülecektir.
b. Her atış, ayrı ayrı, tetik, ip kesilmesi, düğmeye basılması, bir pimin çekilmesi gibi tek bir eylemle çalıştırılacaktır. Atış için cihazın yanında sadece bir kişi bulunacaktır. Atış sırasında topa kas gücü ile enerji aktarılmamalıdır. Tüm enerji sistemi yarışma başlamadan önce yüklenmiş/doldurulmuş olmalıdır. Atışlar arasında cihaza nişanlama ayarı yapılabilir fakat ayarı sabitlemek için cihaza el ile dokunulamaz. Yani atış sırasında sadece atış mekanizmasını çalıştırmak için dokunulabilir.
c. Genişlik ve uzunluk 2 metredir. Cihazın tamamı atış öncesi, atışta ve atış bittiğinde “cihaz alanı” içinde olmalıdır. Bu kuralın ihlali durumunda ihlalin yapıldığı atışta kazanılan puanlar silinir.
d. Top resmi voleybol topudur.Ağırlığı 270 gr, çapı 21 cm. Topa daha fazla şişirmek, basıncını azaltmak, üzerine bir şey yapıştırmak vb. hiç bir değişiklik yapılamaz
e. Görevi 60 saniye içinde tamamlayabilmelidir.
f. Güvenli enerji kaynakları kullanılmalıdır. Sakıncalı enerji kaynakları arasında kimyasal patlayıcılar, yakıcı/eritici gazlar, roket motorları vb sayılabilir. Yüksek basınçlı gaz sistemleri ve güvenli olduğuna emin olunmayan diğer sistemler hakkında yarışma öncesi güvenlik sorumlusuna danışılmalıdır.
g. Cihazın yapımında insan sağlığına zararlı olmamak koşuluyla her malzeme kullanılabilir
h. Yarışma günü kayıt sırasında cihazın kolay tanınması amacıyla iki farklı yerine yapıştırılmak üzere resmi kayıt numaraları verilecektir.
i. Kelepçe, mengene, işkence, vida, yapışkan vb. Kullanarak cihazı yere sabitlemeye çalışmayınız. Cihaz kendi ağırlığı ile yerde sabit duracaktır. İstisna olarak fazladan ağırlıklar kullanabilirsiniz.
j. Hiç bir çeşit uzaktan kumanda kullanılamaz.
k. Yer düzensizliklerine adapte olabilmelidir
YARIŞMA ALANI
5)Yarışma alanında aynı anda iki yarışmacının hazırlığına müsait 2m x 2m boyutlarında yanyana iki cihaz alanı bulunacaktır. Ekipler hazır oluş sırasına göre alana geleceklerdir. Yarışma alanı aşağıda görüldüğü gibidir.
Şekil 1. Yarışma alanı – üstten görünüş
HEDEF TANIMI VE ÖLÇÜLERİ
6) Hedef Şekil 2’de tanımlanmıştır. 3 farklı segmentten oluşup 18 sayısını oluşturacak şekilde yerleştirilmiştir. Her hedefin puanlaması farklıdır (Kural 7’ye bakınız). Alt ve üst halkalar topun içinden rahatlıkla geçmesine müsait olacak şekilde içten içe 61cm çapındadır. Üçüncü hedef ise bir mum alevini şematize eder şekildedir. Halka hedeflerde puan kazanmak için topun hedeflerin içinden geçmesi, mum alevi hedefinde ise çarpıp alev şeklindeki hedefi yatay duruma getirmesi gerekir. Alev hedef top değdiğinde kolaylıkla devrilip yatay halde kalacak şekilde tasarlanmıştır.
Şekil 2: Hedef tanımı
PUANLAMA
7) Ayrılan 60 saniyelik sürede başarılmış her hedef için ayrı ayrı puan verilecektir. Süre, hakemin yüksek sesle vereceği “3 .. 2 .. 1.. başla” komutuyla başlatılacaktır. Kazanıldıysa puanın geçerli olması için topun cihazı 60 saniye bitmeden önce terk etmiş olması gerekir.
a. Alt halkadan geçen top için 10 puan
b. Üst halkadan geçen top için 20 puan
c. Alev hedefi doğrudan vuruş için 30 puan
d. Topun hedeften önce yerden sekmesi durumunda ekstra 10 puan
e. Atıştan sonra top yere ilk temasını “düşme alanı” dışına yaparsa 15 ceza puanı düşülecektir
YARIŞMANIN YAPILIŞI
8) Ekipler hazır olma durumuna göre yarışma alanına geleceklerdir. Hazırlanmak için her ekibe üç dakikalık bir süre verilecektir ve tüm ekiplerin yarışma şansı bulması için hazırlık süresi kuralına özen gösterilecektir. Hazırlık için gelen ekibe 3 top verilecektir. Ekip topları cihaza kendi yerleştirecektir.
Her ekibin bir sözcüsü olacak ve sözcü hazırlığa karışmayacak, bu sırada cihazın çalışma prensibini açıklayacaktır. Ekip hazır olduğunu bildirince hakem geriye sayacak ve başla komutunu verecektir. Komutla birlikte kronometre çalışmaya başlıyacak. Bir sayı hakemi 15 saniye kala yüksek sesle “15 saniye” ve 60 saniye sonunda “dur” diye bağıracaktır. Hakem hangi atışlardan puan kazanıldığını takdir edecek ve masaya bildirecektir. Hakemin takdiri son ve kesin olacaktır
Yardımcı hakemler hakeme topun indiği nokta ile ilgili tespitte yardım edeceklerdir. Alan sınırlayan çizgiler alana dahil sayılacaktır
Yarışmayı en fazla puan ile tamamlayan ekip yarışmayı kazanacaktır. Eşitlik halinde, cihazlar eşitlik bozulana kadar tekrar yarıştırılacaktır
ÖDÜLLER
8) Ödüller okullar ve hobiciler olarak iki kategoride verilecektir.
Yarışmada ilk üç dereceyi alanlara kupa, hakem heyetinin vereceği puanlarla en sıradışı, en artistik ve en yaratıcı tasarımlara birer plaket verilecektir. Tüm katılımcılara ve ekip üyelerine katılım sertifikası verilecektir.