Peyzaj ve portreleriyle günümüz figür resminin önde gelen isimlerinden olan  Cansen Ercan ’ın yeni kişisel sergisi Evin Sanat Galerisi’nde açıldı. Sanatçı, resimlerinin üretim sürecinde, kendi etrafında olan doğal çevreyi, algı ve tercih süzgecinden geçirerek, gözlemlerini ekleyerek ve yeniden düzenleyerek kendine ait malzemeler haline getiriyor.

Yeni sergisindeki kompozisyonlarında peyzaj ve portreleri bir araya getirirken, figürleri birer biçim olmaktan çıkartıp kimlik kazandırıyor. Gri tonların ağırlıkta olduğu paletine eklediği canlı renkler ve güçlü yorumu, peyzaj içine yerleştirilmiş bu portreleri ön plana çıkarıyor. Resimlerinde dikey ve yatay çizgilerin yoğunlaşan veya ayrışan hakimiyeti biçimleri oluşturuyor. Peyzajlarının belirgin özelliği olan dingin ve güçlü kompozisyonlarında konu, renk ve biçimin önüne geçmiyor.

Cansen Ercan, resimleri üzerine aktardığı kendi görüşlerinde resimlerinin plastik değerler kapsamında değerlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor ve ekliyor: “Resimlerimde, resimsel kaygıların, plastik değerlerin, resmin kendi iç kriterlerinin dışında edebiyata, şiire temel oluşturabilecek unsurlara yer vermem. Sanat tarihinin nirengi noktalarını referans alarak, onlara eklemlenmeye çalışmak ve evrensel sanatsal değerlere sahip kişisellik önemli benim için. Tercihim, izleyicinin resmimle, resmin kendi elemanları ve plastik değerleri üzerinden ilişki kurmasından yanadır.”

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Yüksek Resim Bölümü mezunu Ercan, bugüne kadar otuzdan fazla kişisel sergi açtı. 2012 yılında Evin Sanat Galerisi’nde açılan resim sergisiyle 2013 Sedat Simavi Ödülleri, Görsel Sanatlar Ödülü’nü kazandı.

Cansen Ercan’ın sergisi 29 Mart’a kadar pazar hariç her gün, 11:00–19:00 arası Evin Sanat Galerisi’nde.