1985’te mimar ve heykeltıraş Thomas Walker Luckey tarafından kurulan Luckey firması, çocuklar için tırmanma elemanları tasarlayan bir firma. Çeşitli müşterilerle işbirliği yaparak iç mekanda çocukların geniş hayal dünyasını canlandırabilecekleri eğlenceli mekanlar tasarlayan firma, tasarımlarında sıra dışı estetiği ve güvenliği ön plana koyuyor.

Firmanın “Kid Architect Manifesto” olarak ortaya koydukları tasarım anlayışları, mimarlığın eğlenceli bir yönünün de olması gerektiği üzerine kurulu. Yani sadece yetişkinlere odaklanan mimarlığın dışında kalan çocuklar için keyifli mekan alternatifi oluşturmayı hedefleyerek yola çıkmışlar. “Çocukların mimarlığa ihtiyacı var. Ben bir çocuk mimarıyım!” diyen mimar Luckey, çocuk odaklı tasarımlarının asla yetişkin karşıtı olmadığının altını çizerek bir araya getirici özelliği olduğunu savunuyor.

Amaçlarının aslında her yaştan insanın yüzünü güldürecek ve merak uyandıran tasarımlar ortaya koymak olduğunu belirten firma, oluşturdukları çocuk merkezli evrende güzel bir heykel parçasını çocukların içinden su gibi aktığı bir çocuk çeşmesi olabilir.

Kıvrılmış kontrplakların çelik borular ve kablolarla birbirine tutturulmasıyla inşa edilen platformlar, bugüne kadar okullarda, müzelerde, alışveriş merkezlerinde hayata geçirildi. Bulunduğu mekana göre farklı kurguyla ele alınan platformlardan, örneğin, Nevada Keşif Müzesi’nde bulunan “cloud climber” isimli platform, su-buhar döngüsünün bütün aşamalarını çocukların deneyimlemesini sağlıyor. Altta bulunan su öğesinin, buharlaştırıcı ve yoğunlaştırıcı bir eleman yardımıyla yağmura dönüşümü canlandırılıyor.