Deniz Öyküleri Ödülü’nün başvuru koşulları açıklandı 1

DENİZ ÖYKÜLERİ ÖDÜLÜ’NÜN ALTINCISI DÜZENLENİYOR
2017 yılında altıncı kez verilmesi kararlaştırılan Foça Belediyesi Deniz Öyküleri Ödülü’nün başvuru koşulları açıklandı. Deniz Öyküleri Yarışması’nda, birinciye: 3.500 TL, ikinciye: 2.500 TL, üçüncüye 1.500 TL parasal ödül verilecek.
Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ,‘Deniz Öyküleri’ yarışmamız, genç yazarlara teşvik anlamında yazın dünyasında adını sıkça duyurdu. Bu yarışmayı düzenlemekteki öncelikli amacımız, yeni yetenekleri teşvik etmektir. Türk Dilini doğru, etkin bir biçimde kullanmayı benimsetme ve öykücülüğümüze yeni eserler kazandırmaktır.
Kültür ve sanat, hayatı güzelleştiren, tat veren iki çok önemli değerdir düşüncesindeyiz. Gittikçe bir kültür ve sanat kenti olma yolunda ilerliyoruz. Ülkemizin birçok sanatçısı, kültür insanı, yaşam alanı olarak Foça’yı tercih ediyor. Onur duyduğumuz sanatçılarımızı, Foça’ da, yanı başımızda görmek hayat açısından bizlere önemli kazanç oluyor. 11 Ağustos 2015 tarihinde yitirdiğimizDuayen Sanatçı – Yazar Tarık Dursun K.’ da Foça sevdalısıydı. Biz de onun anısına, Deniz Öyküleri Yarışmamızı iki yıldır Tarık Dursun K.’ ya ithaf ettik. Saygı, özlem ve rahmetle her yıl anıyoruz.
Yarışmayı koordine eden, Foça’mıza emekleri saymakla bitmeyecek, ünlü yazar Hüseyin Yurttaş’a ve değerli jüri üyelerimize teşekkür ediyoruz. Yeni yetenekleri, ‘2017 Foça Belediyesi Tarık Dursun K. Deniz Öyküleri Ödülü’ yarışmasına katılmaya davet ediyoruz’ dedi.
Deniz Öyküleri Ödülü’nün başvuru koşulları şöyle:
1. Yarışma herkese açıktır. Deniz konusuyla bağlantılı, kitap halinde yayımlanmamış ya da kitaplarda yer almamış bir öyküyle başvurulabilir. Öykünün dergilerde yayımlanmış olması katılıma engel değildir.
2. Öyküler, bilgisayarda Times New Roman karakteriyle, 1,5 aralıklı, 12 punto ile yazılarak, A 4 kâğıdına basılı olarak, 7 örnek halinde gönderilmelidir. Öykülerin uzunluğu bu nitelikteki 10 (on) sayfayı aşmamalıdır. Ayrıca öykülerin kayıtlı olduğu bir cd de gönderide yer almalıdır.
3. Yarışmaya açık adla katılmak zorunludur. Öykünün yanı sıra gönderilmesi gereken “başvuru yazısı”nda yazarın adı soyadı, adresi, telefonu, varsa e-posta bilgileri belirtilmelidir. Yaşamöyküsü de bu yazıya eklenmelidir. Adaylar başvurularını açık ad ve adresleriyle yapmak zorundadırlar. Edebiyat alanında nüfus kaydındaki adından farklı bir adla yayın yapan ve bu adla tanınanlar, eserlerini bu adla sunabilirler; ancak resmi işlemler ve ödülün kendilerine teslim edilebilmesi için gerçek adlarını verecekleri bilgiler içinde mutlaka belirtmek zorundadırlar.
4. Öyküler 3 Temmuz 2017, Pazartesi günü akşamına kadar elden, posta veya kargo ile “Foça Belediyesi Tarık Dursun K. Deniz Öyküleri Ödülü, Foça Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi, Foça-İzmir” adresine ulaştırılmış olmalıdır.
5. Seçici Kurul, Muzaffer İzgü, Hüseyin Yurttaş, Hidayet Karakuş, Ahmet Önel, Gönül Çatalcalı ve Vecdi Çıracıoğlu’ndan oluşmaktadır.
6. Deniz Öyküleri Ödülü’nde, birinciye: 3.500 TL, ikinciye: 2.500 TL, üçüncüye 1.500 TL parasal armağan ile ödül plaketi sunulacaktır.
7. Yarışmaya katılan öyküler geri verilmez.
8. Koşullara uymayan öyküler seçici kurula sunulmadan elenir.
9. Ödüle katılan yazarlar bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.
10. Seçici Kurul, 4 Ağustos 2017, Cuma gününe kadar kararını Belediye Başkanlığı’na bildirecek; ödül töreni, 11 Ağustos 2017, Cumartesi günü, Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.
11. Ödüle katılan yazarlar bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.

Leave a Comment