DenizBank ve TÜRSAK'tan ‘İlk Senaryo Yarışması' 1

DenizBank, kültür ve sanatı toplumun geniş kesimleri ile buluşturma misyonu doğrultusunda, sinemaya katkı sunacak ‘İlk Senaryo Yarışması’nın hayata geçirilmesi için Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) ile işbirliğine imza attı.
Sinema sanatının gelişimine destek sunmak amacıyla gerçekleştirilen projeyi değerlendiren DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, “Bu değerli işbirliği sayesinde DenizBank olarak, Türk ve dünya sinemasında kalıcı eserlerin oluşması için en önemli ihtiyaç alanlarından biri olan özgün senaryo yazımına önemli bir katkı sunacağımıza inanıyoruz” dedi.
Türkiye’nin kültür yaşamına ve birikimine katkı sunmak hedefi ile kurulduğu ilk günden bu yana “Sanata Evet” diyen DenizBank, bu alanda ses getiren projelerine bir yenisini daha ekliyor.
DenizBank, Türk ve dünya sinemasında kalıcı eserlerin oluşması için en önemli ihtiyaç alanlarından biri olarak görülen özgün senaryo yazımını desteklemek amacı ile Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) ile birlikte ‘İlk Senaryo Yarışması’nı hayata geçiriyor.
Yetenekli senaristler keşfedilecek
İlk Senaryo Yarışması ile Türk sinemasının son yıllarda içinde bulunduğu özgün senaryo üretimindeki kısır döngünün kırılması ve sinema sanatının yeni, derinlikli kurgu ile oluşturulmuş senaryolar ile zenginleşip, gelişmesi hedefleniyor. Herhangi bir senaryosu bugüne kadar filme çekilmemiş yazarlara açık olan yarışma ile özellikle Türk sinemasının geleceğine katkı sağlayabilecek genç yeteneklere ulaşmak amaçlanıyor.
İlk Senaryo Yarışması’na ilişkin bilgilendirme, 20 Mayıs 2015 Çarşamba günü DenizBank’ın kısa süre önce Genel Müdürlük hizmetlerini taşıdığı yeni adresi Deniz Tower’da gerçekleştirilen basın toplantısında kamuoyu ile paylaşıldı.
Tanıtım ünlü simaların katılımıyla yapıldı
Toplantı, DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, TÜRSAK Vakfı Onursal Başkanı Engin Yiğitgil, Jüri Başkanı Fehmi Yaşar, jüri üyeleri yönetmen Reis Çelik, sinema sanatçısı Deniz Çakır ve Yönetmen Murat Şeker’in yanı sıra Türk sinemasının önemli senarist, yönetmen ve oyuncularının katılımıyla gerçekleştirildi.
“Sanata Evet demeyi sürdüreceğiz”
Sinema sanatımızın gelişimine destek sunmak amacıyla gerçekleştirilen projeyi değerlendiren DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, şöyle konuştu: “DenizBank olarak kültür-sanatın farklı alanlarını toplumun geniş kesimleri ile buluşturma misyonunu toplumsal sorumluluğumuzun en önemli bileşenlerinden biri olarak görüyoruz. Bu bağlamda kuruluşumuzdan bu yana kültür-sanatın farklı alanlarına destek sunduk; Deniz Kültür iştirakimiz aracılığıyla tiyatrodan senfonik müziğe, operadan edebiyata, belgeselden sinemaya onlarca ses getiren projeye imza attık. Sıkı bir sinamasever ve sanat aşığı olarak, ülkemizde sinema sanatının yaygınlaşması ve nitelik anlamında gelişimi yönünde 20 yılı aşkın süredir büyük çaba sarf eden TÜRSAK Vakfı ile bu işbirliğinde güçlerimizi birleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. İlk Senaryo Yarışması sonucunda birinciliği kazanacak senaryo ile sinemamıza belki de yepyeni bir soluk getirmesine aracı olmak, bizim için büyük bir övünç vesilesi olacak. DenizBank olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da ‘Sanata Evet’ demeyi sürdüreceğiz.”
“Bu proje sinemamızın kanayan sorunu olan senaryo yazını ile ilgilidir”
TÜRSAK adına değerlendirmelerde bulunan TÜRSAK Vakfı Onursal Başkanı Engin Yiğitgil konuşmasında, “Bu projede benim için en önemli nokta Denizbank ile TÜRSAK Vakfı’nın projenin felsefesindeki işbirliğidir. Çünkü bu proje Türk sinemasının kanayan en büyük sorunu olan senaryo yazını ile ilgilidir. Büyük sorunları büyük kurumlar çözer. Ayrıca burada beni mutlu eden başka bir özellik Denizbank gibi bugüne kadar birçok kültür projesine imza atmış bir kurumun 25 yıllık bir geçmişi olan TÜRSAK Vakfı ile fikir ortaklığı yapmasıdır. Bu Türkiye’deki diğer kurumlar için bir örnek teşkil ederse sevincimiz bir kat daha artacaktır” dedi.
“Bu proje ile yöntemsizliğin yarattığı kayıpları yok etmek istedik”
TÜRSAK adına değerlendirmelerde bulunan İlk Senaryo Jüri Başkanı Fehmi Yaşar ise konuşmasında “ Sinemamızın yüz yıllık deneyiminin boşa gitmemesi için, sektör olmak için, emeklerin, enerjilerin ve çok zor bulunan paraların heba olmaması için Türkiye sinemasında yapılan filmlerin sette değil masa başında bitmesi gerekir. Bu hamle ancak sorunlarını sağlam metotlarla çözmüş bir senaryo ile olur. Denizbank ve TÜRSAK Vakfı olarak bu ortak çalışmayla sinemada yaratıcılığın önünü açmak, evrensel birikimleri buluşturmak ve yöntemsizliğin yarattığı kayıpları yok etmek istedik “dedi.

Leave a Comment