DETAY Deri Ürünleri Tasarım Yarışması’na başvurular devam ediyor 1

2015 DETAY DERİ ÜRÜNLERİ TASARIM YARIŞMASI
İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB), Türk deri sektörünün yaratıcı gücünün yükselmesi,
özgün tasarımlarını yaratma ve satma isteklerinin güçlendirilmesi, bu kurumlardaki öğrencilerin sektöre hızla kazandırılması
ve yetenekli gençlerimizin ve özgün tasarımların teşvik edilmesi amacı ile deri konfeksiyon, ayakkabı ve saraciye kategorilerinde
2015 DETAY DERİ ÜRÜNLERİ TASARIM YARIŞMASI’ nı düzenlemektedir.
SON BAŞVURU TARİHİ: 29 MAYIS 2015
Türkiye deri sektörüne genç tasarımcılar kazandıran DETAY Deri Ürünleri Tasarım Yarışması’na başvurular devam ediyor. Yurtiçi ve yurtdışında Türk derisinin marka algısını güçlendirmek için faaliyetlerini sürdüren İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İDMİB) genç deri tasarımcılarına yönelik düzenlediği yarışmaya katılım için son başvuru tarihi 29 Mayıs 2015.
İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, genç tasarımcıların yeni ve özgün tasarımlarına değer verdiklerini belirterek, “Deri sektörünün yaratıcı gücünün yükseltilmesi, özgün tasarımların sektöre kazandırılması ve yetenekli gençlerin teşvik edilmesini hedefliyoruz. Bu yıl dördüncüsünü yapacağımız yarışmaya daha çok katılımcıyı bekliyoruz. İDMİB olarak hedefimiz ürünlerimizi tüm dünyada daha fazla tüketici ile buluşturmak ve kalitemizin karşılığı etiket fiyatlarıyla satabilmek. Bunun gerçekleşmesi için de inovasyon, arge, tasarım ve markalaşmaya önem veriyoruz. DETAY yarışmasıyla genç tasarımcılarımızı sektöre kazandırıyoruz. Onların tasarımlarıyla sektörümüz önemli kazanımlar elde ediyor.” dedi. 2013 yılında yarışmada birincilik ödülü alan Yusuf Kalem’in, dünyanın tanıdığı genç modacılar arasına girdiğine dikkat çeken Şenocak, “Bundan bizler gurur duyduk. Yusuf Kalem gibi yeni gençleri sektöre kazandırmak istiyoruz.” dedi.
‘Deri Dolu Yarışma’ sloganıyla genç tasarımcılara hayal ettiklerini gerçekleştirmek için önemli bir fırsat sunan ‘DETAY’ yarışması, Türk deri sektörüne de genç, dinamik ve yenilikçi tasarımcılar kazandırmayı hedefliyor. Deri konfeksiyon, Ayakkabı ve Saraciye olarak 3 kategoride gerçekleştirilen yarışmaya 30 yaşını aşmamış TC vatandaşları veya KKTC vatandaşları, lise son sınıf öğrencisi veya lise mezunu olanlar katılabiliyor. Yarışmaya katılacak genç tasarımcının Türk moda çevresinde tanınan bir isim olmaması ve adına kayıtlı ticari firması ya da markası bulunmaması gerekiyor. Yarışmacılar tek bir kategoriden başvuru yapabilecekleri gibi 3 kategoriden de başvuru yapabiliyor.
Finalistleri Ekonomi Bakanlığı’nın destekleri ile kariyerlerini yönlendirecek önemli ödüller bekliyor. 2015 DETAY Deri Ürünleri Tasarım Yarışması’nda kategorilerinde birinci olan tasarımcılara 10.000 TL para ödülü, tüm yaşam masrafları da karşılanmak üzere Avrupa’da moda tasarım okullarında eğitim ve yurt içinde 6 ay İngilizce dil eğitim hakkı veriliyor.
Kategorilerin ikincilerine 5.000 TL ve üçüncülerine 3.000 TL para ödülü veriliyor. Her kategorinin ilk üç finalistine dünyanın en önemli ve en kapsamlı deri fuarlarına (Milano’daki MICAM, MIFUR, MIPEL fuarları ) ziyaret hakkı kazanacaklar. Ayrıca birinci haricinde finale kalan 5 finaliste deri giyim, ayakkabı ve aksesuar tasarımı eğitimine katılım hakkı veriliyor.
Kimler katılabilir
Yarışma,
Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde veya yurtdışında okuyan T.C. vatandaşları veya K.K.T.C vatandaşı,
30 yaşını aşmamış,
Türk moda çevresinde tanınan bir isim veya marka olmayıp, adına kayıtlı ticari firması, markası olmayan ve ticari sponsoru bulunmayan,
Lise son sınıf öğrencisi veya lise mezunu olan herkese açıktır.
İTKİB çalışanlarının ve jüri üyelerinin yakınları ile çalıştığı kurumlardan herhangi bir kişinin yarışmaya katılması yasaktır.
İDMİB’in daha önce düzenlediği DETAY Deri Ürünleri Tasarım Yarışmaları’nda ilk 3 dereceye girenler katılamaz.
Teknik Şartlar
Teknik çözümleri yapılmış;
profesyonel anlamda üretilmemiş ve pazara sunulmamış, özgün tasarımlar;
detaylı açıklamalar;
kullanılacak malzemeler,
50×70 ölçülerinde 4 adet tasarımdan oluşan proje dosyası,
teknik ve artistik çizimleri ile birlikte ve yarışmacının özgeçmişini,
başvuru formunu 29 MAYIS 2015 CUMA günü posta veya kargo ile
İTKİB Fuarlar Şubesi Çobançeşme Mevkii Sanayi Cad. Dış Ticaret Kompleksi B Blok 34196 YENİBOSNA – İSTANBUL Tel: 0 212 454 02 00 adresine teslim edilecektir.
Kategoriler
1. Deri,kürk, suet konfeksiyon
2. Ayakkabı (Zenne (Kadın), Merdane (Erkek), Filet-Bebe (Çocuk) )
3. Saraciye (çanta-kemer)
Yarışmacılar tek bir kategoriden başvuru yapabilecekleri gibi 3 kategoriden de başvuru yapabilirler. Ancak her kategoriden ayrı dosya numarası alarak başvuru yapmak durumunda başvuruları geçerli sayılır.
Birinci Aşama
10 Eylül 2015 Perşembe günü 1. değerlendirme yapılacaktır. Katılımcı dosyaları jüri tarafından incelenerek mülakata kalacak olan her kategoriden 12 tasarımcı belirlenecektir.
İkinci Aşama
17 Eylül 2015 Perşembe günü yapılacak mülakatta, her kategoride mülakata kalan yarışmacılardan koleksiyonlarının sözlü sunumlarını yapmaları istenecek, bu görüşmeler sonucunda her kategoriden 6 finalist belirlenecektir.
Değerlendirme Esasları
• Tasarımcının yaratıcılık düzeyi
• Tasarımın özgünlüğü ve yeniliği
• Tasarımlarda uygulama tekniklerinin geliştirilebilirliği ve uygulanabilirliği
• Tasarımlarda malzeme seçimi ve malzeme tasarım uyumu
• Tasarımlarda katma değerini arttırıcı ve teknik özelliklerini geliştirici özelliği
İkinci jüri sonrasında her kategoriden finale kalan 6 finalistin tasarımlarının üretilmesi aşamalarında her bir yarışmacı için sektörden sponsor bulunacaktır.
Her bir finalistin 4 adet tasarımı İDMİB tarafından bulunacak sponsorlar tarafından ürettirilecek ve ürünler final gecesi özel bir sunumla sergilenecektir.
İlk 6 finalist; www.deritasarimyarismasi.com sitesinden ilan edilecektir.
Not: İDMİB belirtilen tarihleri, değiştirme hakkını saklı tutar.
JÜRİ ÖZEL SUNUMU
15 Aralık 2015, İDMİB tarafından belirlenen jüri üyelerine; kazananların belirlenmesi amacı ile bir ön sunum yapılacaktır. Her üç kategoriden tasarımlar kategori bazında değerlendirilip, kategoriden ilk üçe giren tasarımcılar belirlenecektir. Değerlendirme ve sonuçlar final gecesinde açıklanacaktır.
FİNAL GECESİ
Final, 15 Aralık 2015 Perşembe gecesi gerçekleştirilecek özel sunum ile gerçekleştirilecektir.
Finalde, her kategoriden 6 finalistin üretilen 4 tasarımı özel bir sunum ile yerli ve yabancı basın mensupları, akademisyenler ve deri sektörüne yön veren sektör temsilcilerinden oluşan jüriye ve seçkin davetlilere sunulacaktır.
NOT: Jüri özel sunumu ile final gecesi ve ödül töreninin tarihleri İDMİB tarafından değiştirilebilir.
Ödüller
Deri Konfeksiyon kategorisi:
2008/2 Tasarımcıların Desteklenmesi Tebliği çerçevesinde İDMİB’in projesinin Ekonomi Bakanlığı tarafından onaylanması ve uygunluk halinde kategori birincisine “Yurdışında Eğitim Hakkı” ”(Okulun Avrupa ülkesinde yer alması şartı ile), ve Yurt içinde 6 ay ingilizce dil eğitimi sağlanacaktır (İDMİB tarafından belirlenecek kurumda, %90 devamlılık şartı aranmak şartıyla).
İlk üç finaliste Dünyanın en önemli ve en kapsamlı deri fuarı olan “MIFUR Fuarını” ziyaret hakkı,
Birinci haricinde finale kalan diğer 5 finaliste İDMİB tarafından belirlenecek olan tasarım okulunda Deri Giyim,Ayakkabı ve Aksesuar Tasarımı eğitimine katılım hakkı
Birinci olan yarışmacıya 10.000 TL, İkinciye 5.000 TL ve üçüncüye de 3.000 TL para ödülü verilecektir.
Ayakkabı kategorisi:
2008/2 Tasarımcıların Desteklenmesi Tebliği çerçevesinde İDMİB’in projesinin Ekonomi Bakanlığı tarafından onaylanması ve uygunluk halinde kategori birincisine “Yurdışında Eğitim Hakkı” (Okulun Avrupa ülkesinde yer alması şartı ile), Yurt içinde 6 ay ingilizce dil eğitimi sağlanacaktır (İDMİB tarafından belirlenecek kurumda, %90 devamlılık şartı aranmak şartıyla).
İlk üç finaliste Dünyanın en önemli ve en kapsamlı ayakkabı fuarı olan “MICAM Fuarını” ziyaret hakkı,
Birinci haricinde finale kalan diğer 5 finaliste İDMİB tarafından belirlenecek olan tasarım okulunda Deri Giyim,Ayakkabı ve Aksesuar Tasarımı eğitimine katılım hakkı
Birinci olan yarışmacıya 10.000 TL,İkinciye 5.000 TL ve üçüncüye de 3.000 TL para ödülü verilecektir.
Saraciye kategorisi:
2008/2 Tasarımcıların Desteklenmesi Tebliği çerçevesinde İDMİB’in projesinin Ekonomi Bakanlığı tarafından onaylanması ve uygunluk halinde kategori birincisine “Yurdışında Eğitim Hakkı”(Okulun Avrupa ülkesinde yer alması şartı ile), Yurt içinde 6 ay ingilizce dil eğitimi sağlanacaktır (İDMİB tarafından belirlenecek kurumda, %90 devamlılık şartı aranmak şartıyla).
Dünyanın en önemli ve en kapsamlı saraciye fuarı olan “MIPEL Fuarını” ziyaret hakkı,
Birinci haricinde finale kalan diğer 5 finaliste İDMİB tarafından belirlenecek olan tasarım okulunda Deri Giyim,Ayakkabı ve Aksesuar Tasarımı eğitimine katılım hakkı
Birinci olan yarışmacıya 10.000 TL,İkinciye 5.000 TL ve üçüncüye de 3.000 TL para ödülü verilecektir.
Ayrıca her bir kategoride
Finale kalan tasarımların koleksiyonları IDF (İstanbul Deri Fuarı) 2016 ve AYMOD 2016 fuarı esnasında sergilenecektir.
Not: İDMİB belirtilen ödüllerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
Not: Yurtdışında eğitim ödülünü kazanan yarışmacı, bu hakkını en geç bir sonraki eğitim yılında kullanmalıdır, aksi takdirde bu hakkından feragat etmiş olur. Yurtdışı eğitime başlayabilmesi için gerekli olan yabancı dil yeterlilik belgesinin (İELTS, TOEFL vs.) yarışmacı tarafından temin edilmesi gerekmektedir.
Not: Yarışma finalinden sonra yurtiçi tasarım okulundaki Programa katılmaya hak kazanan finalistlerin bu programa kayıtlarını yaptırdıkları takdirde programa devam etmeleri zorunludur. Finalistler program başlangıç tarihinden önce kayıt yaptırmak ve programa aynı sene içinde katılmak zorundadırlar. Programa kayıt yaptırmayan ve ilk 3 hafta süre ile devamlılık göstermeyen finalistler programa devam edemezler. Program sonunda yurtdışına en fazla 1 ay süre ile gönderilecek finalistlere; devamlılıkları, proje teslimi ve proje sonuçları değerlendirilerek karar verilecektir.