DEÜ Tıp 2. Bilim Kurgu Öykü Yarışması Düzenliyor 1

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı geçen sene ilk kez düzenlediği “Tıp ve Sağlık” temalı Bilim Kurgu Öykü Yarışması’nı bu sene ikinci kez “Tıp Eğitimi” konusuyla düzenleyecek.
Tıp Fakültesi Dekanlığı, tıp fakültesi öğrencilerinin alanları ile ilgili hayal güçlerini harekete geçirmek, yaratıcı düşünceyi teşvik etmek ve bilimin gelişiminde her zaman öncü bir rolü olan bilim kurgu edebiyatına katkıda bulunmak amacıyla ikinci kez Bilim Kurgu Öykü yarışması düzenliyor. “Tıp Eğitimi” temasıyla yazılması beklenen öyküler için www.deu.tıp web sayfasında katılma koşulları yayınlanırken son başvuru 1 Ekim 2018 olarak belirlendi.
Yarışmanın jüri üyeleri Prof. Dr. Sülen Sarıoğlu, Doç. Dr. Nilsen Gökçen Uluk, Prof. Dr. Berna Musal, Prof. Dr. Yeşim Şenol Utku, Dr. Cenk Tezcan’dan oluşurken birinciye 1000 lira, ikinci ve üçüncü olan eserlere kitap ödülü verileceği açıklandı. Hayal kurma becerisinin insanoğlu için büyük önem taşıdığını belirten DEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Dicle geçen yıl düzenlenen yarışmada birinciliği “Özgür Kalp” adlı eseriyle Eda Tutku Elmakuşağı’nın kazandığını hatırlatarak, bu yıl da yarışmaya yoğun ilgi ve katılım beklediklerini söyledi.
Günümüz insanının çağdaşlarından bir adım öne geçmek için yaratıcı olması gerektiğine işaret eden Dicle, “Günümüzde bir kişide en çok beklenen özellik yaratıcı bir beyne sahip olması. Doğuştan var olan yaratıcı kapasitemizi sürekli geliştirmek ve eğitmek mümkün. Biz de öğrencilerimizin hayal gücünü, yaratıcılık kapasitesini geliştirebileceği umuduyla bu yarışmayı düzenliyoruz. Bu yıl öğrencilerimiz gelecekte nasıl bir tıp eğitimi olabileceğini hayal etsinler istedik. Gelecek öyküleri merakla bekliyoruz” dedi.

Leave a Comment