Ebru sanatına modern bir yorum getirerek ebru resimler yapan Başak Kızıltoprak’ın ikinci kişisel sergisi ‘Panzehir’ 8-­21 Mart tarihleri arasında Key Art Project’te sanatseverlerle buluşacak. Sanatçı sergiyi “Ebrunun gelişimine olanak tanımayan değerler ile kadının yaratıcı ışığını söndürmeyi amaçlayan değerlere karşı bir panzehir” olarak tanımlıyor.
İmgeleri, ebrunun geleneksel dokularını, boyaların doğal hareketini ve ebrunun tesadüflerini kullanarak çalışmalarına aktaran Kızıltoprak, son dönemde tekniğini geliştirerek daha önce görmediğimiz türde figüratif­modern ebru resimlerle çıkıyor karşımıza. Kızıltoprak’ın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Etiler Key Art Project Galeri’de izleyicisiyle buluşacak olan sergisinde, modern çizgide geliştirerek yarattığı ebru resimlerden oluşan kadın figürleri yer alıyor.

‘EBRU’ UNESCO KORUMASINDA 
2014 yılında Unesco Kültürel Miras Listesi’ne girmiş olan ebru sanatı, aynı zamanda bir sağaltım yöntemi. Tüm malzemeleri ve uygulayış biçimiyle ebru, büyülü bir geleneğe yaslanmaktadır. Kızıltoprak şöyle diyor: “Neden bu büyüyü günümüzün öykülerini anlatmak için kullanmayalım? Kadının yaratıcı ışığını söndürmeye çalışan eylemler yüzyıllardır toplumlarda gelenekleşmiştir. Neden yaratıcı ışığımızı kullanmayalım?”

BAŞAK KIZILTOPRAK KİMDİR?
1980 İstanbul doğumlu olan sanatçı Marmara Üniversitesi Resim Öğretmenliği bölümünü bitirdi. 2000 yılından bu yana sanat çalışmalarını sürdüren ve çeşitli eğitim kurumlarında sanat eğitimleri veren Kızıltoprak, 2004 yılında ebru sanatıyla ilgilenmeye başladı. Geleneksel ebru ve modern ebru çalışan sanatçı modern çizgide geliştirdiği ebrularını büyük ebatlara ve resimsel kompozisyonlara taşıyarak ebru resmini geliştirdi. Kızıltoprak çalışmalarını Kadıköy Moda’daki atölyesinde sürdürüyor.