Ünlü fotoğrafçının retrospektif sergisi ‘Kanın Beyaz Sesi’, İzmir’deki Folkart Gallery’de açıldı.

Coşar Kulaksız’ın Küratörlüğünü üstlendiği serginin açılış kokteyline, aralarında Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan’ın da bulunduğu çok sayıda sanatsever katıldı.
Açılışta konuşan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, ‘Kanın Beyaz Rengi’ adlı sergi ile birlikte Folkart Gallery’nin birinci yaşını kutladıklarını söyledi. Sancak, “Bir yıl içerisinde dünya çapında dört büyük sergi ile 60 bin sanatseveri ağırlamanın onurunu yaşıyoruz” dedi.

“Savaş fotoğraflarının zaferin bedelini ödeyen insanların acısını ve kayıplarını gösteren en yalın tarihsel belgeler” olduğunu dile getiren Sancak, “Capa’nın yıllar önce çektiği fotoğraflar içinde bulunduğumuz coğrafyada son günlerde yaşanan gelişmelerin daha ileriye gitmesi durumunda bizi bekleyen sonu gösteriyor. Herkesin, geçmiş yıllarda insanların hayatlarıyla ödedikleri bedellerin bir daha ödemememiz için barışa muhtaç olduğumuzu bilmesi gerekiyor. Dünyayı barış ve kardeşlik kurtaracaktır” diye konuştu.

Robert Capa

1938’de İspanya İç Savaşı’nda çektiği fotoğraflarla ve özellikle ‘Düşen Asker’ adlı çalışmasıyla adını duyuran Capa, savaşı sevmediği halde dünyanın en büyük savaş fotoğrafçısı olarak kabul ediliyor.

Magnum Fotoğraf Ajansı’nın kurucularından Robert Capa, hayatı boyunca, Japon saldırılarına karşı direnen Çinlileri, 2’nci Dünya Savaşı’nın Avrupa’daki bölümünü, 1’inci Arap-İsrail Savaşı’nı ve Fransız Hindiçini Savaşları’nı izledi. “Hayatımın sonuna kadar bir savaş fotoğrafçısı olarak işsiz kalmak istiyorum” diyen Capa Life Dergisi için gittiği Fransız Hindiçini’nde mayına basarak kaybetti.

Sanatçı, hayatının aşkı Gerda Pohorylle dahil herşeyini savaşta kazanıp, savaşta kaybetti. Savaş fotoğraflarının yanı sıra Gerda’dan sonra aşk yaşadığı Ingrid Bergman başta olmak üzere Hitchcok, Gary Grant, Gary Cooper gibi dönemin Hollywood ünlülerinin ve Picasso, Matisse gibi sanatçıların özel anlarını da ölümsüzleştirdi.