En başarılı tasarımcılar, görme engellilerin düşlerini çizdi! 1

47 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin en köklü halı markalarından biri olan ve geçmişten gelen değerlerini koruyan; yenilikçi yapısı ve inovatif yaklaşımla kendi kendini temizleyen nano halı dünya buluşuna imza atan 2015’de 650 bayi ve yüzde 40 büyüme hedefi bulunan Atlas Halı, yine bir ilki gerçekleştiriyor.
Kendi kendini temizleyen nano halı dünya buluşu gibi birçok inovatif ürünüyle sektöründe farklılaşan; iş ortakları olarak tanımladığı hızla genişleyen bayi ağı ile sektörde öncü markalardan biri olarak faaliyet gösteren Atlas Halı, yine dünyada eşi benzeri olmayan bir ilki gerçekleştiriyor.
Türkiye’nin önde gelen birçok başarılı tasarımcısının imzasını taşıyan ve özgün, fark yaratan tasarımlarıyla tercih edilen Atlas Halı; tasarımın sonsuz özgürlüğünü, düşlerin önünde hiçbir engelin olamayacağını, “Düşler Engelsiz” projesiyle ortaya koyuyor.
En başarılı tasarımcılar, görme engellilerin düşlerini çizdi!
Atlas Halı’nın “Düşler Engelsiz” projesi, “Engelsiz Kadınlar” sloganıyla, 8 Mart’ta kutlanacak “Dünya Kadınlar Günü”ne atfedilerek Mudanya’da, Montania Hotel’de düzenlenen bir toplantı ile tanıtıldı.
Görme engelliler için özel üreteceği serinin tüm tasarımlarının bizzat görme engelliler tarafından yapılmasını sağlamayı amaçlayan, onlara hayallerindeki halı tasarımını özgürce anlatma fırsatı sunan Atlas Halı’nın “Düşler Engelsiz” projesi kapsamında, TURGED (Türkiye Görme Engelliler Derneği) ile işbirliği yapılarak bir atölye çalışması düzenlendi.
Atölye çalışmasında; Türkiye’nin en başarılı tasarımcılarından oluşan ekip, görme engellilerin düşlediklerine, yaratıcı fikirlerine hiçbir engel koymadı. Basın mensuplarının da izleyebildiği atölye çalışmasında; Atlas Halı Tasarım Koordinatörü Özgür Uşaklıgil, Atlas Halı tasarım ekibinden Hakan Halaç ile Atlas Halı’nın işbirliği yaptığı ünlü endüstriyel tasarımcılardan Kunter Şekercioğlu ve Erdem Akan, ustalıklarını bu kez görme engellilerin anlatımlarını tasarıma dönüştürmek için kullandılar.
Alanının en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Sevim Arslan ile Gözde Severoğlu, Buke Çangal, Duygu Alkanat, Nilgün Odabaşı, Gözde Soydan gibi genç ve başarılı yeteneklerden oluşan tasarım kadrosunun da yer aldığı atölye çalışmasında özgürce aktarımlarla ortaya çıkan halı tasarımlarının çizimleri düzenlenen toplantı ile basın mensuplarıyla paylaşıldı.
·         “Düşler Engelsiz” diyerek yeni bir proje başlatan Atlas Halı, düşlere hiçbir engel konulamayacağını görme engellilerin tasarımlarıyla oluşacak ve onlar için özel olarak üretilecek bir ürün serisi ile anlatacak.
·         Atlas Halı bu projesi ile 8 Mart’ta kutlanacak “Dünya Kadınlar Günü”ne “Engelsiz Kadınlar” sloganı ile dikkat çekerek; TURGED ile birlikte ülkemizdeki görme engellilerle, özellikle görme engelli kadınlarla ilgili de farkındalık yaratmayı amaçlayacak.
 
 

Leave a Comment