FikriMobil mobil uygulama geliştirme yarışmasında final heyecanı 1

Bankacılığın dijital dönüşümüne öncülük eden Yapı Kredi’nin üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği FikriMobil mobil uygulama geliştirme yarışmasında yarı final aşamasına geçildi. Finale bir adım daha yaklaşılan yarışmada toplam 25 proje yarı finale kaldı.
Yapı Kredi FikriMobil’de bu sene de yarı finale kalan projeler, iş fikirlerinin birbirinden farklı olmasıyla dikkat çekiyor. Reklamların insanlar üzerindeki etkisinin ölçümü, seyahat planlama, film önerisi gibi mobil cihaz uygulamalarının yanı sıra giyilebilir teknolojiler üzerine de projeler yarı finalde yarışıyor. Yapı Kredi FikriMobil böylelikle yakın geleceğe yön vermesi beklenen farklı teknolojiler üzerine, öğrencilerin kendilerini geliştirebilecekleri bir platform olarak daha da önem kazanıyor.
Yapı Kredi FikriMobil Süreci
Yapı Kredi FikriMobil 2016’da heyecan bu sene 14 Aralık 2015’te başvuruların alınmasıyla başladı. Toplamda 401 başvuru alındı. Başvurular, fikrin uygulanışı, pazara giriş stratejisi, kullanılan teknoloji, gerçekleştirilen inovasyon gibi farklı kriterler üzerinden incelendi. Yapılan yoğun değerlendirme süreci sonrası 47 proje ekibi çeyrek finale kaldı.
Çeyrek finale kalan projeler 12-13 Mart 2016 ve 19-20 Mart 2016 tarihlerinde Koç Üniversitesi Kuluçka merkezinde “Lean Startup” ve “İş Modeli Geliştirme” eğitimlerine katılarak iş modellerini tanımladılar. Çeyrek final süreci sonunda yarı finale kalan 25 proje ekibi ise geçtiğimiz günlerde ilan edildi.
31 Mart 2016 tarihinde Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’nde gerçekleştirilen Yarı Final etkinliği ile farklı üniversitelerden katılım gösteren ve finale kalmak için yarışacak 25 proje ekibi tanıtıldı. 01-02 Nisan 2016 tarihlerinde Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nde Müşteri Geliştirme ve İş Planı Atölye çalışmalarına katılan yarı finalist ekipler mobil uygulama geliştirme süreçlerini başlattılar. Projelerinin olgunluk derecesine göre yapılacak yarı final değerlendirmesi sonrası finale kalan projeler açıklanacak.
Yapı Kredi FikriMobil yarışmasında bu yıl birinci olan ekip 1 haftalığına dünyanın teknoloji ve girişimcilik merkezi kabul edilen Silikon Vadisi’ne gidecek. İkinci olan ekibe 15 bin ve üçüncüye 5 bin lira ödül verilecek. Ayrıca bu yıl finans alanındaki bir proje “Finansal Teknolojiler Özel Ödülü” alacak. Bu ödülü kazanacak ekibe ise 10 bin lira verilecek.
Öte yandan Microsoft, IBM ve Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nin de özel ödülleri olacak. Finale kalan ve en iyi Windows/Azure uygulamasını geliştiren proje ekibi Microsoft Türkiye’de Yaz Okuluna katılma şansı yakalayacak. Finale kalan ve en iyi Bluemix uygulamasını geliştiren ekip ise her yıl Avrupa’nın farklı ülkelerinde düzenlenen “IBM EMEA Best Student Recognition” etkinliğine katılma şansını elde edecek.