Fotoğrafı Kalbi Visa pour l’Image Bu Yıl Online Düzenleniyor 1

Görüntüleme teknolojileri lideri Canon, dünyanın en iyi foto muhabirlik festivallerinden biri olan Visa pour l’Image ile ortaklığının 31’inci yıla girmesinin gururunu yaşıyor. Canon, Visa pour l’image festivali ile ortaklığının 31. yılını üç farklı burs ile taçlandırıyor. Koronavirüs nedeniyle festivalin bazı sergileri her zaman olduğu gibi Fransa’nın Perpignan kentinde düzenlenirken, diğer etkinlikler ise sosyal mesafe önlemleri kapsamında sanal ortamda gerçekleştirilecek.

Canon, bu yıl 29 Ağustos – 5 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek dünyanın en iyi foto muhabirlik festivallerinden biri olan Visa pour l’Image ile ortaklığının 31’inci yılını kutladığını duyurmanın gururunu yaşıyor. Bu uzun soluklu ve başarılı ortaklık, Canon’un, görüntüleme sanatlarını öğrenen öğrencilerden sınırları aşan profesyonellere kadar herkesi kapsayan foto muhabirliğine olan bağlılığını vurguluyor. Canon, bu başarılı ortaklığın 31. yılını, Canon Kadın Foto Muhabirleri Bursu, Canon Öğrenci Gelişim Programı ve bu kategorilere ilk defa bu yıl dahil ettiği Canon Video Bursu ile kutluyor.

Visa pour l’image 2020, sosyal mesafe önlemleri nedeniyle sanal ortamda düzenleniyor. Festivalin sergileri her zaman olduğu gibi Fransa’nın Perpignan kentinde yapılırken konuşmalar, ödüller, portföy incelemeleri, gösterimler ve sunumlar dahil olmak üzere diğer etkinlikler sanal ortamda gerçekleştiriliyor.

Hikaye anlatıcılığının geleceğine Canon’dan destek

Canon, fotoğrafçılık ve foto muhabirliği kariyeri yapmak isteyen gençlere yönelik olarak düzenlediği Canon’un Öğrenci Gelişim Programı’nın dördüncüsünü gerçekleştiriyor. 1-5 Eylül 2020 tarihleri arasında düzenlenecek olan Öğrenci Gelişim Programı’nda Canon, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan 220’den fazla fotoğrafçı öğrenciye eğitim veriyor. Program pandemi sebebiyle ilk kez dijital kanallardan düzenleniyor. Bu eğitim ile Canon, web seminerleri ve portföy incelemeleri yoluyla bu gençleri sektördeki en iyi profesyonellerden bazılarıyla tanıştırarak becerilerini geliştirmeyi ve kariyerlerinde ilerlemelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Bu yıl aralarında Muhammed Muheisen, Aïda Muluneh ve Magnus Wennman gibi Canon Elçilerinin de yer aldığı 24 profesyonel fotoğrafçı ve fotoğraf editörleri, öğrencilerin portföylerini inceliyor. Katılım gösteren editörler ve küratörler arasında Sarah Leen, Kathy Ryan, Monica Allende, Nicolas Jimenez, Olivier Laurent, Whitney Richardson, Lekgetho Makola, Ekow Eshun ve Bonnie Briant gibi isimler yer alıyor. Katılımcı öğrencilerin portföylerinden seçilen görseller, bu yıl içerisinde sınırlı sayıda basılarak yayınlanacak olan kitapta yer alacak.

Canon, geleceğe ilham veriyor

Canon’un ilham verici dersleri, dünyaca ünlü profesyonellerin katılımıyla 1 Eylül tarihinde dijital ortamda başlıyor. Canon Öğrenci Gelişim Programı girişiminin bir parçası olan bu etkinliktüm akredite ziyaretçilere açık olarak düzenleniyor. Eğitimin ilk dersi ‘Amerikalıları Yeniden Ziyaret Etmek’ konusu kapsamında eski Guggenheim Üyesi, Jason Eskenazi tarafından veriliyor. Diğer konuşmacılar arasında Visa pour l’Image’ın kurucusu Jean-François Leroy, The New York Times’tan Gaia Tripoli, efsanevi fotoğrafçı Sebastião Salgado ve dünyanın en etkili müzik ve portre fotoğrafçılarından biri ve film yönetmeni olan Anton Corbijn yer alıyor. Siyahi ve azınlık fotoğrafçılar ile foto muhabirlerinin sektörde karşılaştıkları zorlukları ele almak için düzenlenen bir panelde de sektörün önde gelen sesleri bir araya getirilecek. Bu panelde yeni yetenekleri teşvik etmek, beslemek ve devam etmelerini sağlamak için olumlu değişim ve sürdürülebilir girişimler için önceliklerin neler olduğunun altı çizilecek.

En İyi Kadın Foto Muhabiri

Canon ve Visa pour l’image, her yıl foto muhabirliğine katkı sağlayan bir kadın fotoğrafçıyı Kadın Foto Muhabiri Bursu ile ödüllendiriyor. Bu yıl bu bursun 20. yıl dönümü kutlanıyor. Bu yılın Kadın Foto Muhabiri Bursu’nun kazananı Türk fotoğrafçı Sabiha Çimen’e Hafız: Kur’an’ın Muhafızları projesi için 8000 € resmi olarak takdim edilecek. Proje, Kur’an’ı tamamen ezberleyen Müslümanların isimlerinden önce ‘Hafız’ unvanını kullanmalarına izin verilen 1500 yıllık bir geleneğe ve bir Kur’an kursuna katılarak İslam’ın kutsal kitabının 6.236 ayetini okuyan ve ezberleyen 8 ila 17 yaşındaki kızlara odaklanıyor.