İstanbul yeni bir sanat galerisine ev sahipliği yapıyor. Kadıköy’de Rasimpaşa Mahallesi Uzun Hafız Sokak’ta Galeria Mavist kapılarını 29 Ekim’de sanatseverlere açtı.

İlk sergisinde “Ulusal Resim Sergisi” ismiyle ülkemizin önemli sanatçıların eserlerini sanatseverlerle buluşturmayı hedefleyen Galeria Mavist Cumhuriyetin en önemli kazanımlarından sanatın geniş kitlelere yayılması sanat ve sanatçının desteklenip yüceltilmesi amaçlamaktadır. Ünlü moda tasarımcısı Sevinç Lüleci’nin yeni ve sürpriz projeler ile izleyicilere süprizler hazırladığı serginin küratörü ressam Orhan Zafer.

Açılış sergisinde ülkemiz resim sanatında büyük yeri olan değerli sanatçılar, önemli üniversitelerin sanatçı akademisyenleri ile genç kuşak ressamların eserlerini 19 Kasım‘ a dek izlenebilir.

Galeria Mavist Ulusal Resim Sergisine; sanatçı kimlikleriyle bilinen akademisyenlerden; Prof. Dr. Alaybey Karoğlu, Prof. İsmet Çavuşoğlu, Prof. Rıza Kuruüzümcü, Prof. Erol Bulut, Prof. Ümran Bulut, Prof. Melihat Tüzün, Doç. Dr. Mustafa Cevat Atalay, Doç. Dr. Zuhal Arda, Doç. Dr. Semih Büyükkol, Doç. Ayşe Dilek Kiratlı, Nebahat Karyağdı, Zehra Başaran, Türk Resim sanatının son dönem en önemli isimlerinden Ali Candaş, Süleyman Saim Tekcan, Yücel Dönmez, Ali Koçak, Hasan Mutlu, “Gelincik” resimleriyle sanat camiasının yakından tanıdığı Hikmet Çetinkaya, çalışmlarını Bodrum’da sürdüren ve “kapı” resimleriyle bilinen ressam Yusuf Tarım, atölye çalışmalarını Kadıköy’de sürdüren ressam Rüzgar Fidan, şiirsel bir dille tuale aktardığı figürleriyle bilinen ressam Akdoğan Topaçlıoğlu yanısıra günümüzün genç kuşak sanatçıları arasında önemli yere sahip Mümin Candaş, Mehmet Hacıfettahoğlu, Müslüm Teke, Bülent Yavuz Yılmaz, Cihan Çelik, Gülsen Zengin, Feride Akkurt, Hüsnü Kaçmaz ve Ramazan Can gibi birbirinden farklı anlayışlarda ve kendine özgü tarzlarıyla eserler üreten isimlerden oluşuyor.

Galeria Mavist: Rasimpaşa Mahallesi Uzun Hafız Sokak 73/A Kadıköy – İstanbul

Bir cevap yazın