Geleceğin Mucitleri Yarışması'nın kazananları belli oldu 1

Yaratıcı Çocuklar Derneği tarafından çocukların yaratıcılığını desteklemek amacıyla, iki senedir, Samsung ana sponsorluğunda düzenlenen “Samsung Geleceğin Mucitleri Yarışması”nın kazananları belli oldu.
Dereceye giren projeler halk oylaması ve jüri oylarıyla belirlendi
Türkiye çapında ortaöğretim düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin çevre, enerji, sağlık ve teknoloji dallarındaki projeleriyle katıldığı yarışmada 687 başvuru içerisinden belirlenen 10 finalistin proje videoları, 27 Nisan tarihine kadar Kidz TV’de yayınlandı. Ardından, 27 Nisan – 3 Mayıs tarihleri arasında projeler halk oylamasına sunuldu.
samsunggeleceginmucitleri.com üzerinden Daily Motion’a yönlendirilen halk oylaması sonuçları ve oylamanın tamamlanmasını takip eden jüri değerlendirmesi neticesinde, “İlaç Saati Hatırlatıcı” projesiyle ) İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Beylerbeyi Özel Ortaokulu’ndan Veli Armağan Alper Sevim birinciliğe layık görüldü. ‘Fişmatik’ projesiyle ) Özel Doğu Ataşehir Ortaokulu’ndan Tuana Daş ikinci; “Ağrısız Sedye” projesiyle ) Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’ndan (Afyonkarahisar) Nur Sena Şanlı üçüncü oldu.
Yarışmayı değerlendiren Samsung Electronics Türkiye Başkanı Yoonie Joung, “Hayal gücü ile teknolojinin bir araya gelmesi, insanlığı ileriye götüren buluşlara zemin hazırlıyor. Sosyal sorumluluk vizyonumuzun odağında daima eğitim var. Türkiye’de teknolojiyi çok yakından takip eden genç nesil, aynı zamanda kendilerine uygun ortam sunulduğunda çok yaratıcı ve çarpıcı fikirler de ortaya koyuyor. Yaratıcı Çocuklar Derneği ile yürüttüğümüz Samsung Geleceğin Mucitleri Yarışması’nı çok önemsiyoruz, çünkü çocukların bilimsel düşünme becerilerine, yaratıcılık ve hayal güçlerine yatırım yapmak, onlara ilham vermek hem etkili sonuçlar doğuruyor hem de bu üretkenliğe vesile olmak bizlere büyük bir mutluluk veriyor” dedi.

Leave a Comment