Genç Akılların Sosyal Projeleri BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri’nde Yarışacak 1

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Genç Sosyal Girişimci Ödülleri’ne başvurular 1 Haziran 2016 tarihinde başlıyor. Sosyal girişimcilik anlayışının yaygınlaşmasını amaçlayan yarışmaya, 18-29 yaş arasındaki tüm genç sosyal girişimciler başvurabilecek.
International Youth Foundation (Uluslararası Gençlik Vakfı), Sylvan/Laureate Foundation (Sylvan/Laureate Vakfı) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından hayata geçirilen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri, yedinci kez topluma pozitif katkı sağlamayı başarmış 10 projeyi ödüllendirecek. Bugüne kadar Zumbara, Eşya Kütüphanesi, SineMASAL, Askıda Ne Var, Hayat Sende ve Misafirpetver gibi toplumsal sorunlara çözümler üretmiş 60 projenin seçildiği yarışma, içinde yaşadıkları topluma pozitif katkı sağlamayı başarmış genç sosyal girişimcilerin liderlik vasıflarını ve sosyal alanlarda liderlik becerilerini geliştirmelerini amaçlıyor.
Bu yıl yedinci kez düzenlenen yarışma, mevcut bir projenin/organizasyonun kurucusu/kurucu ortağı ya da bir organizasyon adına proje lideri olan gençleri hedefliyor. Sürdürülebilir olması planlanan ödüllerle her yıl daha da büyüyen bir sosyal girişimci ağı için sağlam bir zemin hazırlanması amaçlanıyor. Yarışma sonunda seçilen genç sosyal girişimciler, bilgi ve tecrübelerini birbiriyle paylaşırken, aynı zamanda liderlik vasıflarının geliştirilmesi ve topluma sağladıkları faydanın sürdürülebilmesi için mentorluk desteği alıyor.
Daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yarışmada finale kalan 10 adaya 3000 dolar maddi/nakdi destek verilecek ve adaylar Youthactionnet® tarafından yapılan “Küresel Genç Sosyal Girişimciler” programına katılma hakkı kazanacak. Yarışmanın son başvuru tarihi ise 25 Eylül 2016.
Başvuru, mülakat ve ödül süreci
BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri’ne başvurular www.bilgiggo.org adresinden yapılabiliyor. Online başvuru formunda talep edilen kişisel bilgiler ve proje ile ilgili detaylar BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri Değerlendirme Komitelerinin dikkatine sunulacak ve adaylar mülakattan geçirilecek. 4 Ekim tarihinde açıklanacak 20 yarı finalist için 22-23 Ekim 2016 tarihleri arasında liderlik, dinamik birebir öğrenme, işbirliği ve gençler arasında vizyon paylaşımı eğitimleri düzenlenecek. 14-18 Kasım’da 10 finalistin açıklanmasının ardından 14 Kasım’da finalist eğitimleri gerçekleşecek ve ödüller 17 Kasım’da yapılacak törende sahiplerini bulacak.