Genç Bilim İnsanı Ödülleri, dördüncü kez sahiplerini buldu 1

Bilim Kahramanları Derneği tarafından, her yıl üç farklı üniversite rektörünün işbirliği ile verilen 2015 Genç Bilim İnsanı Ödülleri’nde ödül alan Genç Bilim İnsanları seçici kurul tarafından yapılan değerlendirmeyle belirlendi. Temel Bilimler ve Mühendislik alanlarına katkıda bulunan, ülkemizde bu alanların görünürlüğünün artmasına ve gelişmesine öncülük eden 38 yaşın altındaki, bilim insanlarına verilen ödüllerde bu yıl 39 ilden 146 başvuru arasından 9 Genç Bilim İnsanı, ödül almaya değer bulundu.
Genç bilim insanlarına kamuoyu önünde teşekkür ederek onları yüreklendirmek, geleceğin genç bilim insanlarına ilham vermek üzere verilen ödüllerin bu yılki ev sahipleri: Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden ve Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şule Kut oldu.
Akademi ve iş dünyası ödül töreninde buluştu
Bilkent Üniversitesi’nden Doç Dr. Buğra Gedik, Doç Dr. Engin Durgun ve Yrd. Doç Dr. Özgür Şahin, Abdullah Gül Üniversitesi’nden Doç Dr. Hakan Usta ve Doç. Dr. Vehbi Çağrı Güngör, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Emre Onur Kahya, Koç Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sinem Çöleri Ergen, Gazi Üniversitesi’nden Doç Dr. Mustafa Şahmaran ve Ordu Üniversitesi’nden Filiz Kuralay 2015 Yılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri’ni kazanan isimler oldu.
9 bilim insanına ödülleri 9 Haziran 2016 tarihinde Sabancı Center Hacı Ömer Sabancı Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle verildi. Sunuculuğunu ünlü oyuncu ve yönetmen Yosi Mizrahi’nin üstlendiği geceye bilim, iş ve sivil toplum alanından çok sayıda davetli katıldı.
Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir, konuyla ilgili şunları söyledi: “2015 Genç Bilim İnsanı Ödül Töreni süreçlerini, Bilim Kahramanları Derneği olarak, yine üç çok değerli rektörle işbirliği içinde yürüttük. Kendilerine, atadıkları Seçici Kurul üyelerimize, başta törenimize ev sahipliği yapan Sabancı Vakfı olmak üzere, tüm destekçilerimize, gönüllülerimize ve bu özel gecede bizleri yalnız bırakmayan değerli konuklarımıza ne kadar teşekkür etsem azdır.Çağrımız 25.000 bilim insanına erişti. Başvurular, Seçici Kurul tarafından, bilime, bilimin yayılmasına ve bilimin toplum yararına kullanılmasına katkı filtrelerine göre değerlendirildi. Seçilen bilim insanlarını yürekten kutluyorum.”
Ödül kazanan Genç Bilim İnsanları’nın bilime katkı yaptığı alanlar:
Doç Dr. Buğra Gedik, Bilkent Üniversitesi
Dr Buğra Gedik günümüzde nanoteknoloji kadar popüler bir başka alanda çalışmakta. Bu yeni hip oluşumun adı: Big data. İnsanların inanılmaz bir hızla artan paylaşma isteği ve bununla beraber gelen veri işleme depolama ve saklama/koruma gereklilikleri pek farkına varmasak ta önemli tıkanıklıklara ve sahsi güvenlik problemlerine neden olmakta. Dr Gedıik in çalışmaları sayesinde çığ gibi artan veriyi daha hızlı daha ayrıştırıcı işleyebileceğiz ve bunlara ulaşım çok daha kolay olurken güvenlik açıkları da minimuma inecek. Bu sayede hastalıklar bir epidemik halini almadan önlem alınabilecek, belki kazalar olmadan önlenebilecek, kişiler fark etmeden bile onların ihtiyaçları belirlenip sistem ona göre kapasite artımları ve atıl kapasitenin payaşılmasını otomatik şekilde ayarlayacak.
Doç Dr. Engin Durgun, Bilkent Üniversitesi
Dr Engin Durgun, genç yaşına rağmen yaptığı bilimsel çalışamlar ile kendisini hesaplama nanoteknoloji ve malzeme bilimi alanında tüm dünyaya kabul ettirmiştir.Dr. Durgun un yaptığı teorik hesaplamalar sayesinde deneysel çalışan malzeme bilimciler, kimyagerler ve fizikçiler daha hedefe odaklanmış çalışmalar yürütebilmekte ve boşa zaman ve kaynak israf etmemektedirler. Dr Durgun’un gerçekleştirdiği hesaplamalar, neyin mümkün neyin ise imkansız olduğu bulunup deneysel çalışan biliminsanlarına yol göstermektedir. Bu sayede hem yepyeni malzemer sentezlenebilmekte, hem de mevcut mazelelerin yeni ve bilinmeyen özellikleri ortaya çıkarılabilmektedir.
Yrd. Doç Dr. Özgür Şahin, Bilkent Üniversitesi
Dr Özgür Şahin in çalışmaları bugün insan sağlığının önüünde duran en önemli sorunlardan biri olan kanseri yenmek ve kontrol altında tutmakla alakalı.Kanseri yenmek için onu ve kullandığı taktikleri anlamak gerekli stratejisini kullanarak çalışmalarına devam eden Dr Şahin, bazı kanser türlerinin direnç mekanizmalarını incelemiş ve kaleyi içten feth etmeye yönelik çalışmalar yapmaktadır. Dr. Şahin in çalışmaları sayesinde belki de kanseri olduğu yere hapsedip yayılmasını engelliyebileceğiz. Umarız Dr. Şahin elini çabuk tutup hızla sonuca varır ki kendisinden umut ışığı bekleyen bir çok insan rahat bir nefes alabilir.
Doç Dr. Hakan Usta, Abdullah Gül Üniversitesi
Doç. Dr. Hakan Usta malzeme bilimi ve nanoteknoloji alanlarında on yılı aşkın bilgi birikimine ve araştırma deneyimine sahip bir bilim insanıdır. 2004-2013 yılları arasında ABD’de önemli laboratuvarlarda araştırmalar yaptıktan sonra, 2013 yılından bu yana Abdullah Gül Üniversitesi bünyesinde bilimsel çalışmalarına devam etmektedir. Dr.Usta’nın plastik elektronik teknolojisi alanında geliştirmiş olduğu onlarca yarı-iletken malzemelerden bazıları bilim çevreleri tarafından bu alandaki en iyi yarı-iletkenler arasında sayılmaktadır. Bu çalışmalardan, şu ana kadar Nature Materials, JACS, Advanced Materials gibi uluslararası yüksek indeksli dergilerde 30 kadar bilimsel makale yayınlanmış ve 9’u onaylanmış 13 uluslararası patent bulunmaktadır. Ayrıca, n-tipi yarı-iletkenlerin kararlı elektron iletimini deneysel olarak ispatlayan ilk makaleler Dr. Usta tarafından JACS dergisinde yayınlanmıştır. Genelde nanoteknolojiyi yeni ve daha üstün performanslı organik yeriletken malzemeler üretiminde uygulasa da Dr. Ustanın iorganik nanomalzemeler de de calışmaları ve yayınları mevcut.Dr Usta nın gelişmesinde katkıda bulunduğu organik yarıiletkenler sayesinde giyilebilir, katlanıp cebinize konabilir ekranlar günlük hayatın bir parçası olacak. Dr Usta bilimde takip etmek ve iyileştirmek yerine herkesin aksi yönde de çözümler olabileceği gerçeğine inanıp ters yönde ilerleme cesareti gösterebilmiş genç bilim insanlarından. Yaptığı çalışmalar sayesinde, organik moleküllerin elektron ileten yarıiletkenler de olabileğini göstererek yeni bir yön gösterebilmiştir.
Doç. Dr. Vehbi Çağrı Güngör, Abdullah Gül Üniversitesi
Dr. Vehbi Çağlar Güngör de haberleşme alanındaki çalışmalar ile toplumda her bireye dokunacak sistemler geliştirmekte. Dr Güngör ün yaptığı bilimsel çalışmalar, yaşadığımız alanların ne kadar güvenli ve dayanıklı olduğunun sürekli izlenmesinden elektrik kaçaklarının anında tespiti ve ölçülmesi sayesinde aile bütçemize katkıya kadar geniş bir spektrumda hayatımızı etkileyecek. Dr Güngör bu çalışmalarıyla ülkemizde ve yurtdışında birçok bilimsel ödülünde sahibi. Belki de bu sayede gençler için iyi bir örnek. Dr Güngör ün topluma önemli katkılarında bir tanesi de ilkokuldan başlayarak yeni nesile bilimi ve biliminsanını anlatarak ve örnek olarak onları bilim hakkında heyecanlandırması olacak.
Doç. Dr. Emre Onur Kahya, İstanbul Teknik Üniversitesi
Dr Emre Onur Kahya nın çalışmalrı sayesinde yaşadığımız evren ve onun oluşumu sayesinde daha fazla bilgiye sahip olabiliyoruz. Dr Kahya nın çalışmaları bugüne kadar evrenimiz hakkında yanlış bilinen olguların aydınlatılmasında da önemli rol oynadılar.Bu çalışmalar sayesinde belki de bugün sorun olan ve savaşlara neden veren hammadde kıtlıkları veya çaresiz gözüken bir problemin çözümlerinin evrende bir yerde olduğunu öğrenip bunların peşinden gideceğiz. Dr Kahya yeni Kristof Kolomb lara ilham verecek.
Doç. Dr. Sinem Çöleri Ergen, Koç Üniversitesi
Dr Sinem Ergen, aslında toplum için bir gelecek mimari. Geleceğin dünyasının tasarımlarını yaparken kullandığı alet ise telekominikasyon ve elektronik sensörler. Onun hayal gücü ve bilimsel çalışmaları sayesinde bügün hayatımızda en fazla vakit çalan şeylerden olan trafik belki bir süre sonra sabit ve kanıksanmış bir şey olacak, evdeki kediyi beslemek için tatilimizi kısa kesmek zorunda kalmayacağız. Eve geciktiğimiz de eymeğin altını kapatabileceğiz, iş yerinde otururken hastanedeki tüm tetkiklerimizi yapılacak. Çünkü Dr Ergin hayal gücünü biliminin yardımıyla mühendisliğe ve oradan da hayatımızdaki uzaktan kumanda edebileceğimiz bir ürüne dönüştürebiliyor.
Doç Dr. Mustafa Şahmaran, Gazi Üniversitesi
Dr Mustafa Şahmaran’ın çalışmaları dünyada sudan sonra en fazla kullanılan malzeme olan çimentoya nanoteknoloji ve kompozit teknolojisi yardımıyla yepyeni özellikler kazandırmak ve çimento kökenli malzemeleri olduklarından belki de 10 misli daha da güçlü yapmak üzerine yoğunlaşmış. Dr Şahmaran ın çalışmaları sayesinde yeni nesil yapılar kendi hasarlarını algılıyarak onları kendi kendine tamir edebilme özelliklerine sahip olacaklar. Ayrıca çimentonun özellikle yerleşik zırh olarak kullanılmasında da önemli çalışmaları bulunmaktadır.
Filiz Kuralay, Ordu Üniversitesi
Dr. Filiz Kuralay yeni nesil bilimkadınlarımıza örnek olabilecek genç bir araştırmacı ve eğitimci. Birçok ulusal ve uluslar arası kurum ve vakıf tarafından ödüle layik görülmüş çalışmalar yapmış bunun yanında kalbi memleketi Ordu için atan genç bilim insanı ve lider.Dr. Kuralay hem akademik, hem eğitim, hem de yöneticilik konusunda Üniversitesinin önemli bir yükünü omuzlarına almış zevkle şevkle öğrencilerini en iyi şekilde yetiştirmeye çalışırken bir yandan da nanoboyutta biyosensörler, motorlar ve robotlar konusunda çalışmalarına devam ediyor. İleride Dr Kuralay’ın araştrımaları sayesinde belki de damarlarımızda dolaşan küçük robotlar sayesinde ilaçlar sadece olması gereken yerde serbest kalacak ve belki de ameliyatlar artık nanoboyutta robotlar sayesinde kansız ve kesiksiz şekilde yapılabilecek.
Bilim Kahramanları Derneği Hakkında:
“Her çocuk mucit doğar” söylemiyle yola çıkan Bilim Kahramanları Derneği, bilimi toplumun odak noktası haline getirmek amacıyla gönüllü bir ekip tarafından kurulan, kâr amacı gütmeyen, kamu yararı gözeten bir kurumdur. Dernek bu amaca yönelik olarak dünyada özgüven sahibi, sorgulayan, takım olarak toplumsal sorunlara çözümler üretebilen bir gençlik yetişmesi niyetiyle 80 ülkede yapılan FIRST® LEGO® League (FLL) etkinliğini 12nci yıldır Türkiye’de düzenlemektedir. Bilim Kahramanları Buluşuyor/FLL’ye katılım; gençlerin hem bilim, sanat, teknoloji konularında, hem de ifade, dinleme, sunum, paylaşım, takım çalışması konularında eğlenceli, süreç odaklı bir deneyim yaşamalarına imkan tanımaktadır. Bu deneyimler, çocukların kendilerini geleceğin bilim insanı, mühendisi, etkin girişimcisi ve duyarlı dünya vatandaşı olarak hayal etmelerine teşvik eder. Bilim Kahramanları Derneği, ülkemizdeki bilim insanlarını onurlandırmak amacıyla her yıl 3 farklı üniversite rektörünün ev sahipliğinde “Genç Bilim İnsanı Ödülleri’ projesini gerçekleştirmektedir. Bu proje kapsamında, ülkemizde temel bilimler ve mühendislik alanlarına katkıda bulunmuş, bu alanların gelişmesinde öncü olmuş, bilim ve mühendisliğin toplum yararına kullanılmasında etkin olmuş bilim insanları seçilir ve ödüllendirilir. Bilim Kahramanları Derneği ayrıca, dünyada 29 ülkede düzenlenen 6-9 yaş arası çocukların bilim ve mühendislik alanlarında ilgilerini çekmek amacıyla gerçekleştirilen FIRST® LEGO® League Junior etkinliğini ve amacı gençlerin robot ve bilime karşı ilgilerini arttırmak olan, 55 ülkede 7-21 yaş arası çocuk ve gençler için yapılan WRO(World Robot Olympiad™)/Dünya Robot Olimpiyatı’nın Türkiye ayağını düzenlemektedir.
Bilim Kahramanları Derneği, ülkemizdeki bilim insanlarını onurlandırmak amacıyla “Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülleri”ni düzenlemektedir. Bu ödül ile ülkemizde temel bilimler ve mühendislik alanlarına katkıda bulunmuş, bu alanların gelişmesinde öncü olmuş, bilim ve mühendisliğin toplum yararına kullanılmasında etkin olmuş bilim insanları seçilir ve ödüllendirilir. “Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülleri” her yıl 3 farklı üniversite rektörünün ev sahipliğinde yapılan bağımsız bir ödül törenidir.