Grafikerlik ve 3D Göselleştirme Uzmanılığı 5

3D birçok sektörde ve alanda oldukça yoğun şekilde kullanılmaktadır. özellikle yapıların ve projelerin üretilmesinden önce, bilgisayar ortamında hazırlanacak 3D sahnelerin, tasarlanması ve görsellerinin alınması birçok açıdan büyük kolaylık sağlamaktadır. Ancak sürekli gelişen bu sektörde kaliteli ve nitelikli  uzman azlığı her zaman mevcut . Bu sebeple oldukça önemli bir iş alanı ortaya çıkıyor. Birçok uzman grafiker kendi yaptığı işe ek olarak  öğrendiği 3d yazılımlar la beraber hem sektörde freelance grafik işleri hem de freelance 3d işleri ile müşteri portföyünü genişletebiliyor.

Birçok insan bu konuda eğitimler alarak sektörde yerini almaya başlamış durumda.Eğitim alanlar ya bir 3d max kursu  ya da 3d max eğitim seti alarak kendini geliştirebiliyor.

özellikle  3d eğitim seti konusunda ülkemizde kaliteli eğitim seti bulmak zor. Ancak bu açığı kapatan bir website tabiki var o da 3dokulu.com

3dokulu nu incelediğimizde kurucusu olarak izzet alşan’ın , zaman içinde elde ettiği tecrübelerini doğrudan kullanıcılara ücretsiz ve ücretli eğitim setleri ile aktardğını gördük. Websitelerin de birçok ücretsiz eğitim seti ve ücretli eğitim setleri bulmak mümkün. Hem yeni başyanlara hem de hali hazırda sektörde ki tecrübeli uzmanların seviyelerine göre eğitimler bulunuyor.  Site ve eğitimler hakkındaki yorumları ve setler hakkında ki görüşleri okuyunca bu işin yapılması gerektiği gibi yaptıkları anlaşılıyor.

Sadece grafiker arkadaşlar için  ek gelir kapısı değil  tabiki.  3d yi öğrenmek bu sektör de profesyonelleşmek isteyen herkes için geçerli.

Peki eğitim setinin avantajı nedir ? Eğitim seti evlerinizde rahatça oturarak istediğiniz zaman çalışabilmenize olanak sağlar. Takıldığınız yerde yeniden izlemenizi,  iyice konurları sindirmenizi sağlar. Ayrıca önemli noktalardan birisi belkide bizce en önemlisi,  eğitimi hazırlayan kişilere soru sorabilmek. Gördüğümüz kadarıyla 3dokulu bu olayı da aşmış hem 20 binden fazla kullanıcıya sahip facebook grupları üzerinden  hemde  kendi sitelerindeki forum sistemi ile kullanıcıların sorularına yanıt veriyorlar. İster facebook grubuna katılın istersenizde siteleri üzerinden foruma üye olup yazın. Ancak gördüğüm kadarı ile facebook grupları çok büyük ve çok aktif.

Peki hangi programların eğitimlerini veriyorlar, 3d max eğitim seti , vray eğitim seti, photoshop ile post prodüksiyon eğitimi ve lumion  ile mimari animasyon eğitimi şeklinde. İlerlen zamanlarda sanırım yeni eğitimler ekleyeceklerdir. Ekipleri şuan 2 kişi den oluşmakta ancak zamanla bu sayı artarsa çok daha geniş kitlelere ulaşabilirler.

3dokulu nun Facebook gruplarına katılmak için ;

www.facebook.com/groups/3dsmaxvevrayrender/