21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı – YEKÜV’ün geleneksel hale getirdiği Vasfi Rıza Zobu Tiyatro Onur Ödülü bu yıl, 2 Nisan 2017 Pazar günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek törenle duayen sanatçı Haldun Dormen’e verilecek.

1998 yılında gazeteci Selma Selçuker’in, büyük aktör Vasfi Rıza Zobu’nun anısı için oluşturduğu kültür sanat fonuyla başlatılan ve YEKÜV tarafından 19 yıldan bu yana verilen tiyatro ödülünde her yıl “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Kadın Oyuncu” da seçiliyor. Bu yılın en iyi kadın oyuncu adayları arasında; Ayşecan Tatari, Demet Evgar, Merve Dağlı, Tülin Özen ve en iyi erkek oyuncu adayları arasında; Alican Yücesoy, Cem Uslu, Fatih Koyunoğlu ve Sarp Apak yer alıyor. Ödül alan sanatçılar 12 Nisan 2017 tarihinde açıklanacak.

21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı’nın düzenlediği “Vasfi Rıza Zobu Tiyatro” ödülünü bugüne dek; Tolga Çevik, Sevinç Erbulak, Burak Davutoğlu, Serdar Orçin, Ayça Varlıer, Yeşim Koçak, Mert Turak, Yiğit Sertdemir ve Berk Hakman gibi sanatçılar kazanmıştır. Ayrıca değerli sanatçı Yıldız Kenter’e Onur Ödülü verilmiştir.

VASFİ RIZA ZOBU TİYATRO ÖDÜLLERİ
2017 ONUR ÖDÜLÜ:
Haldun Dormen
2017 EN İYİ KADIN OYUNCU ADAYLARI: (Alfabetik sırayla)
Ayşecan Tatari: Cyrano (İBBŞT)
Demet Evgar: 39 Basamak (Müşterek)
Merve Dağlı: Joko’nun Doğum Günü (Yolcu Tiyatro)
Tülin Özen: Vahşet Tanrısı (Kronik Kolektif)
2017 EN İYİ ERKEK OYUNCU ADAYLARI: (Alfabetik sırayla)
Alican Yücesoy: Gülünç Karanlık (BBT)
Cem Uslu: Popüler Gerçek (Tiyatro İstanbul & EKİP Tiyatrosu)
Fatih Koyunoğlu: İvan İvanoviç var mıydı yok muydu?
Sarp Apak: Yoldan Çıkan Oyun (Zorlu PSM & Talimhane Tiyatrosu)