Günümüzde işçilerin çalıştıkları kuruma olan aidiyetini artırmak, işe karşı verimlerini artırmak ve huzurlu bir çalışma ortamı oluşturmak son derece önemli. Tüm bunları profesyonel bir süreç dahilinde yönetmek ise insan kaynakları biriminin görevidir. Peki insan kaynakları yönetimi nedir? İnsan kaynakları, şirketin tüm paydaşlarının bilgi, birikim, yetenek ve insani ilişkilerde oluşturduğu sinerjidir. İnsan kaynakları yönetimi ise bu süreci etkin ve verimli kılmak adına karar alıcı bir mekanizmadır.
İnsan kaynakları yönetimi ne işe yarar?
İnsan kaynakları yönetimi, şirket ve işletmelerin işe alım, şirket içi eğitim ve çalışanların motivasyonunu en üst düzeyde tutmak için çeşitli çalışmalar yaparlar. İnsan kaynakları yönetimi temelde şu konularda işe yarar;- İşe alım süreçlerini yönetmek ve şirketin mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarını belirleyerek buna yönelik kaynaklar oluşturmak.
- Ücretlendirme, ikramiye ve diğer yan haklarla ilgili çalışmalar yapmak.
- Kariyer yönetimi ve sürekli eğitimlerle çalışanları kendi bilgi ve becerilerine göre yönlendirmek.
- Personel yönetiminde etkin rol alarak maaş bordro işlemleri, çalışanların özel durumları, çalışma izinleri ve diğer bilgileri kayıt altına almak.
- İşe yeni başlayanlar için oryantasyon programları düzenlemek ve belli zamanlarda terfiyi hakedenlerin duyurusunu yapmak.
İnsan kaynakları yönetimi avantajları nelerdir?
Kurumların insan kaynakları yönetimine sahip olması karmaşıklaşan süreçleri kolaylaştırdığı gibi çalışanlarının yasal hakları ve şirket içi verimliliklerinin takip edilmesini sağlar. Bunun haricinde insan kaynakları yönetimi avantajları şöyle sıralanabilir;- Yetenekli ve çalıştığı kurumu ileri seviyeye çıkaracak adayların belirlenmesini, eğitilmesini ve o kişilerin şirkette kalmasını sağlayacak koşulların oluşturulmasını sağlar.
- Üst yöneticiler ve çalışanlar arasında köprü görevi görerek gerekli sorunların hızlıca iletilmesine yardımcı olurlar.
- Şirket içi kuralların, disiplin cezalarının ve ödüllerin takibini yaptıkları için çalışanlar arasında haksız rekabetin önüne geçmeye ve çalışanların motivasyonlarını artırmaya destek olurlar.
- Çalışanların güven ve sağlığını tehlikeye atmayacak ve konforlu çalışma ortamı sunacak eylemlerin hayata geçmesine öncülük ederler.
- Rekabetçi piyasada şirketi çalışanlar için cazibe merkezi haline getirecek çalışmaları yaparak kurumsal kimliği muhafaza etmeyi kolaylaştırırlar.