“İpek” eskiyen yüzünü Tasarist ile yeniledi 1

Fransız kozmetik devi L’Oreal’in Türkiye’deki orta gelir düzeyine yönelik saç bakım ürünleri markası “İpek” eskiyen yüzünü Tasarist ile yeniledi.

Ekonomik, ulaşılabilir, yaygın, rekabetçi ve kaliteli ürünleriyle Türk kadınlarının en çok tercih ettiği markalar arasında yer alan İpek, kalite algısını pekiştirmek ve pazardaki konumunu güçlendirmek için 2013 yılında başlattığı bir değişim sürecine girmişti. İpek, bu değişimin en önemli halkalarından biri olan ambalaj tasarımı için Tasarist ile el sıkıştı. Zorlu olduğu kadar da keyifli geçen bir süreç sonucunda yenilenen İpek şişesi artık raflarda!

Tasarist ekibi tarafından “güçlü kadın” konsepti baz alınarak yapılan şişe ve kapak tasarımının hazırlık sürecinde tüketici beklentileri, kategori dinamikleri ve güncel trendler göz önünde bulunduruldu. Yoğun bir araştırma ve know-how temeline dayandırılarak tasarlanan ambalaj, tüketici testlerinde de diğer alternatifleri açık ara geride bırakarak tüketiciden tam not aldı.

Ekonomi segmentine hitap eden ürünün ambalaj yenileme sürecinde görsel cazibenin hacimli görüntüden taviz verilmeden arttırılmasına özen gösterildi. Markanın adından yola çıkılarak ipekli kumaşların yumuşak akışkanlığını yansıtan kıvrımlarla ambalajın hatları farklılaştırıldı. Şişeye verilen bel kavisi ile hem tutuş ergonomisi hem de kadınsı form desteklenmiş oldu. Kapağın şişeye oranla daha maskülen duran görüntüsü ürünün performansını (iyi temizleme özelliğini) vurgulamak için tasarlandı. Evinin kahramanı kadınlara “ödediğiniz paranın tam karşılığıyım” mesajını iletmesi istenen ambalaj, Tasarist’in yenilediği görüntüsüyle tüketicinin beğenisine sunuldu.