İş ararken yapılan yanlışlar

Albert Einstein “Delilik: Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek” demiştir. Bilim adamına bu sözlere kim ya da neyin ilham verdiği bilinmemektedir. Bugün, uzun süredir iş arayan, ancak asla bulamayan iş arayanların sürekli yaptığı aynı hatalar üzerinde durulacaktır. 

İş ararken insanların çok sık yaptığı hatalar gözle görülür bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Aslında genel hatlarıyla ele alındığında iş başvurularında yapılacak şeylerin belli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Burada önemli olan nokta iş arama sırasında gerekli olan adımları atmanız ve çok iyi bir şekilde hazırlanmanızdır.

“Neyi yanlış yapıyorum?” diye düşünmek ve bu yanlışları terk ederek iş aramaya devam etmeniz daha mantıklıdır.

CV önemli şey değildir!

Başarılı bir CV hazırlamış olmanız, istihdam bulmacasının ilk parçasıdır. Bu belgenin yardımıyla, şirket başkanı veya işe alım sorumlusu, açık pozisyon adayı, deneyimi ve nitelikleri ile gıyaben tanışır. Başvuru sahibi ile iletişim kurulacak kişiler de burada belirtilmiştir. Bu önemli veriler olmadan, bir mülakat için davet bile alamayacaksınız.

CV olmadan bir iş bulabilirsin, ancak bu tür işler genellikle yüksek nitelikler, özel beceriler veya deneyim gerektirmez. Bu nedenle, hala bir CV’niz yoksa, bir tane yazın. Bir uzman olarak sizinle ilgili en faydalı bilgileri doldurun, mesleki deneyiminizi sayılar ve gerçeklerle açıklayın. Kişileri eklemeyi ve metinde hata olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Uzun zaman önce bir CV yazdıysanız, bilgileri güncellemeniz yeterlidir.

CV hazırlama işini kesinlikle basite almamanız gereklidir. Bu konuda çok iyi bir şekilde hazırlık yapmanız, işi almanız noktasında oldukça etkili olacaktır. Özellikle bu konuda CV Maker gibi profesyonel hizmet veren bir platformdan yardım almanız oldukça önemli ve gereklidir. Aksi takdirde gerekli olan hazırlığın tam anlamıyla yapılabilmesi mümkün olmayacaktır. 

İş, beni bulacak

Bu, pasif bir şekilde iş arayan, yani CV’lerini bir iş sitesinde veya gazetede yayınlayarak dünyanın en iyi işvereninin aramalarını bekleyenlerin yaklaşımıdır. Bu yaklaşımla olaylar üzücü bir senaryoya göre gelişir. Bir hafta, bir ay, altı ay geçer, ancak imrenilen teklif asla gelmez.

İş gücü piyasasında aktif bir iş arayan kazanır, beklemeyen ancak kendi başına hareket etmenize neden olur. İş arıyorsanız hiç durmadan ve ara vermeden kapıları çalmalısınız ve unutmayın ki mutlaka bir kapı açılacaktır.

Daha hızlı bir iş bulmak için daha fazla kaynak ve arama yöntemi kullanın. İnternet, özel yayınlar, sosyal ağlar, işe alım ajansları gibi yerlere CV’nizi gönderin, işverenleri arayın ve elinizden ne geliyorsa ihmal etmeyin.

“Kapak mektubu yazmanın anlamı yoktur, kimse okumaz”

İş arayanlar nadiren kapak mektupları yazarlar. Bu tamamen doğru değil. Her ne kadar günümüzde ki firmalar profesyonel bir şekilde hazırlanmış olan CV’ler üzerinden alım yapıyor olsalar da kapak mektupları kullanan firmaların da varlığından söz etmeliyiz.

Özellikle kapak mektuplarının kimse tarafından okunmuyor düşüncesinden kurtulmalısınız. Her firmaya CV göndermekle birlikte aynı zamanda kapak kapak mektubu talep eden yerlere de bunu göndermeyi ihmal etmemelisiniz. Bu durum işe alınmanızı kolaylaştıracak bir unsurdur ve bunu asla göz ardı etmemelisiniz.

Sonuçta bu, pozisyona olan ilginizi göstermenin, potansiyel bir işverenle iletişim kurmanın ve onu sizi bir görüşmeye davet etmesinin harika bir yoludur.

Mülakat için hazırlanmaya gerek yok!

Belki de bu yaklaşım kendine güvenen, tecrübeli ve hitabet yeteneğine sahip başvuranlar için işe yarayabilir. Mesela, orada ne söyleyeceğime kendimi hazırlayabilirim, şeklinde bir düşünceye sahip olarak daha etkili bir mülakat geçirebilirsiniz. Ancak bu kadar tecrübeli değilseniz şirket hakkındaki bilgileri inceleyin, boş pozisyonun gerekliliklerini araştırarak bu pozisyona uygun olduğunuzu ispat edebilecek şeyleri araştırın.

Ancak adaylar çoğu kez bu temel şeyleri görmezden gelir ve mülakat sırasında personel müdürlerinin ortak soruları nedeniyle şaşkına dönerler. Ayrıca, birçok kişi bu soruların tamamen saçma olduğuna, kimsenin sormaması gerektiğine inanıyor ama maalesef iş görüşmelerinde mutlaka sorulan sorular bulunmaktadır.

Bununla birlikte hazırlandığınız tüm sorular sorulmayabilir. Size yöneltilecek soruların hepsi istihdam alanınıza bağlıdır. Ancak unutmayın, bir iş görüşmesi için hazırlık yapmak, istediğiniz işi alma şansınızı büyük ölçüde artırır. İşverenden hangi soruları duyabileceğinizi araştırın ve cevapları hazırlayın.

Kılık kıyafeti çok etkisi olmaz!

İş başvurusunda bulunacak kişilerin kılık kıyafetleri her ne kadar başvuru yaptıkları iş ile ilgili çok önemli bir detay olmasa da aslında mülakatlar için oldukça önemlidir. Genel anlamda bakıldığında kılık kıyafetinizin işinizle çok bir ilgisi yokmuş gibi görünmesine rağmen özellikle insanlar üzerinde oluşturacağı ilk etkiden dolayı çok kritik bir önem taşımaktadır.

Bundan dolayı iş görüşmesine giderken oldukça dikkati hazırlanmanızın yanı sıra kılık kıyafet konusunda da oldukça dikkatli olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu durum hem sizin hem de iş başvurusunda bulunduğunuz firmanın genel durumu ile alakalı bir özellikle olarak kabul edilebilecektir.

Ne giyeceğinizi tam olarak bilmiyorsanız en azından bir takım elbise ayarlamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Özellikle başvuru yaptığınız firmanın çalışanlarının giyim kuşamlarına bakarak genel bir kanı oluşturabilir ve siz de öyle giyinebilirsiniz. Bu sayede giydiğiniz şeyin ilk etapta çok fazla dikkat çekmemesini sağlamış olursunuz.

Bununla birlikte sizinle iş görüşmesi yapacak kişi üzerinde de oldukça iyi bir izlenim oluşturabileceksiniz. Aksi takdirde ilk izleniminiz kötü olacağından dolayı görüşmenin kalan kısmının da çok pozitif geçmeyeceğini üzülerek size söyleyebiliriz. Bundan dolayı bu konuda oldukça özenli olmalısınız. Ayrıca ayakkabılarınızı boyamalı ve saçlarınızı özenle taradığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca tıraş olmayı da kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Bu sayede çok şık bir görünüme sahip olabileceksiniz.

Yayım tarihi
Haber olarak sınıflandırılmış