İstanbul Sultangazi Öğrenci Yurtları ve Fiyatları 1

Su medeniyettir. İstanbul’da su denilince ise akıllara Mimar Sinan Efendi’nin Mağlova da yaptığı su kemeridir ki, en güzelidir. 2005 yılında beş bin adette Mağlova Su Kemeri hatırası olsun diye para basılmıştır. Su medeniyet olursa, İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden biri de Sultangazi semti olur. 530 bine yaklaşan nüfusu ile yaşama, insana değer veren bir semt.

Sultangazi Semti Bezmialem Vakıf Üniversitesi’ne ait bir yerleşke ile eğitimde sönük kalsa da Sultangazi Belediyesi’nin kendi imkanları ile yükselttiği 3 önemli üniversite ile gözde semtlerden biri olmaya aday. Belediye bu güzel haberi “Esentepe Mahallesi’nde Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun yapımı hızla devam ederken, Uğurmumcu Mahallesi’nde Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Meslek Yüksekokulu’nun yapımına başlandı.” diye duyurmuştu. Şimdilik yurt konusunda çok canlı demesek de bir iki yıla sektörün burada da canlanacağını tahmin ediyorum. Öte yandan İstanbul Sultangazi yurtlara bir artı da kapatılan Murat Hüdavendigar Üniversitesinden geldi. Bu güzel insanların isimleri nelere alet oldu deyip üzülmeden, devletimize bir yurt daha katıldı diyerek sevinebiliriz.

İstanbul Sultangazi yurtlar arasından özel yurtlara bakacak olursak, dokuz adet yurt bizi karşılıyor. Bunlardan sekiz tanesi orta öğretimlere hitap ederken, yalnızca 1 tanesi yükseköğretim yurdu olarak karşımıza çıkıyor. Lakin yakında ilçeye dahil olacak 3 yeni okulu da hesaba katarsak, yükseköğretim yurtlarının artacağına şüphem yok. Hal böyle olunca da size şimdilik apartlar ve stüdyo daireler kalıyor. Veyahut ilçenin sağladığı 30 hatlı 230 ulaşım filosunu kullanarak, ilçeye yakın yurtları tercih etmeniz gerekebilir.

Sultangazi semtinde bir yurt bulup konaklamak istiyorsanız şimdilik seçenek yok gibi. Ancak ihtiyacınız olan bu büyük ilçenin bir an önce okulları bitirip eğitime kazandırması. Bu süreç tamamlandıktan sonra, bu okulların ihtiyacı olan yan birimlerde bir bir açılıp hayata geçecektir. Hepsinin haricinde Sultangazi yeni bir ilçe olmasına karşın, 500 yıllık tarihe sahip. İlçede bulunan Cebeci Köyü ise İstanbul’un en eski yerleşimlerinden kabul ediliyor. Medeniyetin temeli suya verilen değer, suyun halkla buluşması Sultangazi İlçesi’nde cem olmuş tarihseverleri bekliyor.

Leave a Comment