Bu yıl ilk defa uluslararası platforma taşınan 11.İTHİB Kumaş Tasarım Yarışması’ nın ön elemesi sektörün başarılı isimlerinin oluşturduğu jüri tarafından St Regis İstanbul Hotel’ de gerçekleşti.Dünyanın dört bir yanından yoğun katılımın olduğu ilk elemede Türkiye’ den ve yurt dışından 20 finalistin tasarımı ikinci elemeye girmeye hak kazandı.
Yarışmayı uluslararası platforma taşıdıklarına vurgu yapan İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. İsmail Gülle;
‘Yarışmayı daha dinamik hale getirmek için uluslararası boyuta taşımak istedik. Dünyanın dört bir yanından gelen yoğun katılım ile ülkemiz adına gurur duyduk. İstanbul’ u ve tasarımı uluslararası bir kültür olarak bu yarışma ile daha da yukarıya taşımak istiyoruz. Sektörde daha çok yapılacak şeyin olduğunu bildiğimiz, inandığımız için emek veriyoruz.’ ifadelerini kullandı. Ülkemiz adına gurur duyduk

Genç tasarımcıların hayal güçlerinin yarıştığı ve bu sene uluslararası platforma taşınan 11. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği (İTHİB) Kumaş Tasarım Yarışması’nın ön jürisi en iyi 20 tasarımı seçmek için St Regis İstanbul Hotel’ de bir araya geldi. Avrupa’ nın en başarılı tasarım akademileri Istituto Marangoni ve Domus Academy ile işbirliği yapan 11. İTHİB Kumaş Tasarım Yarışması’ na dünyanın dört bir yanından yoğun katılım gerçekleşti. Yarışmanın jürileri M. Fatih Bilici, Vehbi Canpolat, Hakan Akkaya, Gülperi Erkanlı (Primiere Vision İstanbul), Aykut Üstün (Koton Mağazacılık), Fatma Filiz Tunca (Yünsa Ürün Geliştirme ve Tasarım Müdürü), Gözde Sarar (Sarar Kadın Yönetim Kurulu Başkanı), Gül Erçetingöz (Gecce.com sahibi, blogger), Eda Güngör (Tasarımcı), Aslı Filinta (Tasarımcı), Gamze Saraçoğlu (Tasarımcı) 200’ün üzerindeki başvuruyu değerlendirerek ikinci aşamaya geçecek olan adayları belirlediler.
İkinci elemeyi de geçecek olan yarışmacılar “Hikayeni Kumaşla Yarat” konseptiyle hazırlayacakları tasarımlarını, Hakan Akkaya imzalı özel bir sunumla yerli ve yabancı basın mensupları, akademisyenler ve çalışmaları ile tekstil sektörüne yön veren İTHİB üyelerinden ve uluslararası isimlerden oluşan jüriye sunacaklar.
Kumaş Tasarım Yarışması’nda birinci olan tasarımcı Ekonomi Bakanlığı’nın onayıyla belirlenecek kontenjan dahilinde yurtdışında 1 yıl moda eğitimi hakkı kazanacak. Dereceye giren ilk üç finalist, dünyanın en saygın ve kapsamlı kumaş ve moda fuarı Paris Premiere Vision’u ziyaret edecek ve yurt içinde 6 ay dil eğitimi ile ödüllendirilecek ve endüstriyel tecrübe kazandırılması amacıyla İTHİB tarafından belirlenecek olan kurumlarda 1 aylık staj imkanı sağlanacak. Ayrıca birinciye 10bin Euro, ikinciye 5bin Euro, üçüncüye 2500 Euro para ödülü verilecek.