İzmirli Mucitler İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Buluşlarını Yarıştırıyor 1

İzmirli Mucitler İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Buluşlarını Yarıştırıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi, NASA Jet Propulsion Laboratory’nin Kaliforniya’da hayata geçirdiği “Invention Challange” yarışmasının İstanbul ayağı olan, Buluş Şenliği’nin 13’üncüsüne ev sahipliği yapacak. 3 Aralık Cumartesi günü santralistanbul Kampüsü’nde düzenlenecek şenliğin bu yılki teması “Bir Damla Ziyan Etme” olacak. Yarışmaya İzmir’den TAKEV Anadolu ve Fen Lisesi, Özel Boğaziçi Anadolu Lisesi, İzmir Özel Rota Fen Lisesi’nin öğrencileri katılacak.
Türkiye’nin dört bir yanından gelecek mucitleri ağırlayacak 13.Buluş Şenliği ile gençlerin bilim, teknoloji alanlarında girişimcilik potansiyellerinin ortaya çıkarılması amaçlanıyor. Genç mucitlerin, merak ederek, araştırarak, deneyerek hem şenlik ortamında bilimin eğlenceli yönünü keşfetmeleri hem de problem çözme becerilerinin geliştirilmesi sağlanıyor.
Bu yıl, “Bir Damla Ziyan Etme” temasıyla düzenlenen şenlikte mucitler, plastik bir bardaktaki suyu ve suyun içindeki plastik bir balığı, bir damla bile su ziyan etmeden, iki metre uzaklıktaki su tankına en kısa sürede taşımaya çalışacaklar. Plastik balığı, en kısa sürede, en az su israfı ile su tankına taşıyarak aktaran ekip, kupanın sahibi olacak.
Yarışma her yıl olduğu gibi okullar ve hobiciler olmak üzere iki kategoride düzenlenecek. Her iki kategorinin derecelendirmesi ayrı ayrı yapılacak. Tüm liselere ve hobicilere açık olacak yarışmaya, her liseden sadece bir ekip katılabilecek. Ayrıca en küçük, en hafif, en sıra dışı, en artistik ve en yaratıcı tasarımlar da plaket ile ödüllendirilecek.
Şenliğe, İzmir’den TAKEV Anadolu ve Fen Lisesi, Özel Boğaziçi Anadolu Lisesi, İzmir Özel Rota Fen Lisesi’nin yanı sıra diğer illerden Çevre Koleji, FMV Özel Erenköy Işık Fen Lisesi, İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Ekrem Elginkan Lisesi, ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi, Özel BİLFEN Üsküdar Fen Anadolu Lisesi, Özel Halkalı Okyanus Anadolu Lisesi, Özel Marmara Koleji, Özel Sanko Fen ve Teknoloji Lisesi, Özel Terakki Vakfı Fen Lisesi öğrencileri ile hobiciler katılacak.
Yarışmaya katılım için, 1 Aralık tarihine kadar http://bulussenligi.com/ web sitesinde bulunan katılım formunun doldurularak, eposta ekinde gönderilmesi gerekmektedir.
Yarışma kurallarına dair ayrıntılı bilgi için bulussenligi.com/bulus-senligi-2016-kurallari/ web sitesi ziyaret edilebilir.

Bir cevap yazın