‘Kare Kare Ankara’ fotoğraf yarışması ödülleri verildi 1

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen “Kare Kare Ankara” adlı fotoğraf yarışması sonuçlandı. Jüri tarafından birinciliğe “Ankara Kalesi” isimli fotoğrafıyla Ümmi Kandilcioğlu seçildi. Kandilcioğlu ödülünü ATO Başkanı Salih Bezci’nin elinden aldı.
Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında, Ankara’nın tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla düzenlediği “Kare Kare Ankara” Fotoğraf Yarışması’nda dereceye girenleri ödülleri törenle verildi.
ATO’da düzenlenen ödül törenine ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Başkanvekili Koray Güngör Şanal, Yönetim Kurulu üyeleri, meclis üyeleri ve yarışmanın jüri üyeleri katıldı. Törende konuşan ATO Başkanı Bezci, ATO olarak hep ekonomi ve ticaret konuştuklarını belirterek, “Oda olarak yürüttüğümüz faaliyetlere bir de sosyal sorumluluk projesi eklemek istedik. Marka kent yapmak istediğimiz Ankaramız hakkında fotoğraflarla farkındalık oluşturmayı amaçladık” dedi. Bezci, dereceye giren ve sergilenen fotoğraflar arasında birbirinden güzel eserler bulunduğunu belirterek, “Çekenlerin hepsinin ellerine, fikirlerine ve makinelerine sağlık” dedi. Bezci, tüm katılımcılara teşekkür etti.
Bezci, daha sonra dereceye girenlere ödüllerini ve plaketlerini takdim etti. Yarışmada iki ödül birden kazanan Ümmi Kandilcioğlu’na, birinci seçilen “Ankara Kalesi” adlı fotoğrafı için 5 bin TL, üçüncü seçilen “Kale Sokakları” adlı fotoğrafı için de 2 bin TL ödül verildi. “Anıtkabir” adlı fotoğrafıyla ikinci olan Mustafa Özdemir ise 3 bin TL tutarındaki para ödülünün sahibi oldu.
Yarışmada, “Kocatepe” isimli fotoğrafı ile mansiyona değer bulunan Hacı Hüseyin Şahin bin TL, “Atatürk Ankara” isimli fotoğrafıyla jüri özel ödülünü alan Murat Kula ise 500 TL ile ödüllendirildi. Jüri tarafından sergilenmeye layık görülen 38 eserin sahibine de katılım belgesi verildi.
BAŞARILI FOTOĞRAFLAR SERGİLENDİ
Dereceye giren eserlerle birlikte toplam 43 eser jüri tarafından sergilenmeye değer bulundu. ATO Fuaye Alanı’nda sergilenen eserler, 2 bin 482 adet fotoğraf arasından seçildi. Ödül töreninin ardından konuklar fotoğraf sergisini gezdi.
Kare Kare Ankara Fotoğraf Yarışması’nın jürisi, fotoğraf dalında “devlet sanatçısı” unvanına sahip Ozan Sağdıç, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Fotoğrafçılık ve Grafik Anabilim Dalı’ndan Yrd. Doç. Dr. Tuğba Taş, Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Tuğrul Çakar, Fotoğraf Sanatçısı Serkan Şedele, Anadolu Ajansı Fotoğraf Servisi Editörü Fırat Yurdakul ve ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci’den oluştu.
Yarışmada ödül alan eserler ATO’nun resmi web sitesi olan www.atonet.org.tr ile http://karekareankara.atonet.org.tr adreslerinde yayınlanıyor. Ayrıca, yarışmada başarılı bulunan eserlerin yer alacağı Ankara Fotoğrafları Kataloğu hazırlanacak.
Jürinin sergilenmeye değer bulduğu fotoğraflar ise şunlar:
Kadir Volkan Taşdemir (132-Samanpazarı),
Ufuk Başar (222-Hacıbayram),
Muhsin Atağ (315-Beypazarı),
Muhsin Atağ (318-Hıdırlıktepe)
Mustafa Nisan Kılıç (570-Mamak)
Arzu İbranoğlu (768-Beypazarı)
Bülent Karlı (776-Kankalar)
Adnan Teymur (783-Beypazarı)
Adnan Teymur (784-Nallıdere)
Merve Özer (787-Ankara)
Gürkan Yağmur (798-Ulus)
Gürkan Yağmur (799-Hamamönü)
Onur Tataroğlu (811-Hacıbayram)
Savaş Taylan Erbektaş (986-Çayırhan Termik)
Mahmut Serdar Alakuş (1097-Ankara Varoşlar)
Ahmet İzgi (1203-Ankara Teleferik)
Murat Kula (1213-Atatürk Ankara)
Arif Ünsal (1221-Sorgun Güdül)
Aytaç Ünal (1337-Ankara’nın Simgeleri)
Murat Güngör (1390-Pazar Yeri)
Hüseyin Erdem Demirkapı (1425-Kocatepe Cami)
Uğurcan Ateş (1490-Samanyolu Beynam)
Göksel Keysan (1556-Tren Garı)
Fatih Çindemir (1638-Hacıbayram)
Hamiyet İlhan (1705-Keçi)
Mustafa Karaağaç (1842-Gençlik Parkı Köprü)
Gürkan Akdağ (1936-Kocatepe Cami)
Eyyüp Öztürk (1947-Ankara Kalesi)
Salih Güner Gülyeşil (1952-Kesişme)
Ahmet Turan Kural (2191-Beypazarı Han)
Sare Kural (2201-Beypazarı)
Rasim Yılmaz (2202-Nallıhan Kuşcenneti)
Çınar Yüksel (2229-Tuzgölü)
Mehmet Ali Şahin (2257-Çubuk Turşusu)
Mustafa Gezer (2301-Nallıhan)
İsmail Duru (2482-Ankara Sabahı)
Erman Kırankaya (2558-Nallıhan Akca)
Barış Pekçağlıyan (2897-Kale’nin Dengesi)